„Jde vlastně jen o zastřešující název, protože hlavními pilíři celé akce jsou Rallye Železného hory a Balóny nad městem. Navíc jsme se dohodli s místními muzei a farou, které otevřely svoje stánky. Vypomohl Paintball club Pardubice i další pořadatelé,“ vysvětluje místostarosta Roman Málek, kterému náležela část koordinace.

Sami pořadatelé byli ohlasy mile překvapeni. „Než jsem přijel ze vzletů horkovzdušných balonů, tak lidé sami na youtube.com si již posílali videa z večerního vzletu,“ potvrdil jeden z pořadatelů z Občanského sdružení Altus Martin Benák. Lidé byli trochu nervózní, když přesně v šest se balóny neodlepily od země, ale na to pořadatelé upozorňovali již na plakátcích a v dalších materiálech.

„Odhadnout dopředu počasí lze velmi těžko, proto docházelo při večerních vzletech k posunu. Na druhou stranu počasí přálo a všechny plánované lety byly uskutečněny,“ dodává Benák. Všichni návštěvníci nakonec byli spokojeni a zpoždění nevadilo.

Arciděkan požehnal městu z balonu

Nový chrudimský duchovní Jiří Heblt má od soboty netradiční zážitek. „Na přivítanou dostal od nás dárek a měl možnost proletět se v balonu, potvrdil jeden z pořadatelů Martin Benák. Kromě podívání se z výšek na město také při letu požehnal městu.

Šest posádek balonů vzlétalo nad Chrudimí, z toho vždy dvě v centru města. Mezi nimi byla i posádka manželů Kubíčkových, kteří se přesně před deseti lety seznámili na akci Balonová show na nedalekém Svratouchu. Od té doby se hodně sblížili a nakonec se i vzali.

Chrudimáci měli také možnost se svést k 60. výročí od vyrobení motoráčku M131.1133 do Slatiňan či na nádraží do Rosic nad Labem. Protože byl zájem tak obrovský, ne všichni se mohli vtěsnat do vláčku a vydat se na akci.

Další návštěvníky nalákala propagační Lada Niva, která prezentuje Chrudimsko – Hlinecko na řadě akcí. V rámci večerních programů totiž byla vždy přítomna na náměstí a u ní se rozdávaly nové publikace letáky a balonky.

Místostarosta města Chrudim Roman Málek by chtěl prostřednictvím Chrudimského deníku poděkovat všem. „Na zajištění tohoto nádherného víkendu se podílelo více jak dvě stě pořadatelů, kterým bych chtěl moc poděkovat, stejně jako obyvatelům obcí, kteří byli v rámci rallye na jeden den omezeni ve svém pohybu,“ uzavírá Málek.