Velkým svátkem dobrovolníků byl ve čtvrtek Den pro Chrudim. Na tři sta mladých věřících pomáhalo celé dopoledne s nejrůznějšími aktivitami po městě a v okolí.

V poledne již stál na náměstí „Stánek zdraví“, kde si lidé mohli nechat změřit hmotnost, tuk v těle nebo třeba výdechovou rychlost. Oblíbená byla masáž šíje v sedě.

„Dobrovolníci například uklízeli ve městě, upravovali místní hřbitov, pomáhali v hospici, dětském domově, nemocnici, ale třeba také čistili kanalizační výpustě po povodních ve Slatiňanech,“ říká pořadatelka Jana Horáková.

Dobrovolníci do Chrudimi nepřijeli náhodně, ale od 15. do neděle 22. srpna pobývají v konferenčním centru Immanuel nedaleko Trhové Kamenice na unijním kongresu mládeže ze Slovenska, Čech a Moravy.

Zahájeno velvyslankyní

O slavnostní zahájení se postarala velvyslankyně v Albánii Markéta Fialková, ředitel humanitární organizace Adra Jan Bárta a chrudimský místostarosta Roman Málek, který ocenil práci dobrovolníků a poděkoval za pomoc městu.

„Mládež odvedla pro město řadu práce, chtěl bych jim moc poděkovat za její činnost a zároveň i za obraz, který byl městu věnován,“ řekl Málek. Obraz nakreslili účastníci během zábavného odpoledne na náměstí, kde stála řada stánků zdravotních, sociálních a humanitárních organizací.

I samotní účastníci byli z akce potěšeni. „Jeden z instalatérů dětského domova nám řekl, to už se nevidí, že by někde byli dobrovolníci,“ svěřila se účastnice Veronika Ramíková. Její kolegyně Marika Poslušná si zase pochvalovala přístup personálu k dobrovolníkům.

Rekord se zdrařil

Celé odpoledne pak moderovali herec Matouš Ruml známý ze seriálu Comeback a spolutvůrce pořadu za obzorem Martin Žalud. Ti několikrát pobavili místní publikum a těsně před pátou hodinou rozrytmizovali všechny přítomné. Cílem bylo totiž rozezvučnit město tak, aby se zapsalo do České knihy rekordů. „Rekord se podařil,“ zajásal Lukáš Buk, který dal dohromady celý zvuk.

„O akci se může veřejnost dozvědět na stránkách www.denprochrudim.cz, kde budou umístěny i fotografie a zároveň pozvánka na řadu zajímavých přednášek a akcí, které budou následovat,“ pozval kazatel Stanislav Lanc z místní Církve adventistů.