„Den zdraví je zaměřený na problémy, které ukázala zdravotní analýza obyvatel. Hlavně jde o věkovou skupinu do 25 let, kde se objevila cukrovka, obezita a nedostatek pohybu. Proto je Den zdraví preventivní akcí hlavně pro mladé," řekl koordinátorka projektu Zdravé město Šárka Trunečková.

Pohyb i klid

V Klášterních zahradách se tedy dalo pod dohledem dobrovolníků vyzkoušet mnoho sportovních aktivit skákalo se přes překážky i v pytlích a lezlo po prolézačkách. Dopoledne patřilo spíše dětem z místních základních škol, ale na své si přišly všechny věkové kategorie a pohyb střídaly informace.

„V kryptě je přehlídka aktivit a organizací, které se zabývají zdravým životním stylem a sociální tematickou, a to péče o duševní zdraví, péče o seniory, prevencí úrazu a třeba i zdravé stravování. Zdarma si je možné změřit krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Kdo se zajímá o zdraví, své si jistě najde," vyjmenovala širokou paletu možností Šárka Trunečková

Součástí Dne zdraví byl i Běh naděje. Tuto humanitární akci spojenou s veřejnou sbírkou připravilo Zdravé město Chrudim a Základní škola Dr. Jana Malíka. Trasa závodu měřila zhruba tři sta metrů a vedla po obvodu Klášterních zahrad. Zúčastnit se mohl každý: dítě, dospělý i důchodce. V tomto závodě nešlo o výhru, ale o účast. Registrační poplatek sloužil jako sbírka, kterou organizátoři věnují na výzkum rakoviny.

LUKÁŠ VANÍČEK