Masopustní sezona vrcholí a v sobotu se konala i jedna z nejznámějších lidových veselic ve Vortové na Hlinecku.

Průvod se po udělení povolení od starosty obce vydal na cestu z místní části Lhota. Ve Vortové teď místy leží až metrová vrstva sněhu, o to těžší to proto měli turisté, kteří se v závějích snažili uniknout barevnému umazání tváří od rozpustilých maškar.

Masopust ve Vortové si přijeli zaznamenat také mnozí fotografové a to jak amatérští, tak i profesionální. Ti měli dokonce ještě pár starostí navíc. Ke snaze pořídit alespoň několik atraktivních snímků z bezprostřední vzdálenosti (a přitom průvodu příliš nepřekážet) se připojily i starosti o baterie, které v mrazu rychle ztrácely kapacitu. Stejně rychle se ostatně vytrácel i cit ze zkřehlých prstů přiložených na chladných spouštích přístrojů.

Masopustní tradice z Vysočiny se prezentují převážně o víkendech, existují ale výjimky. Jednou z nich bude i zítřejší vystoupení masopustního souboru z nedaleké Studnice, který se představí v rámci pražského Žižkovského masopustu. Tady se objeví hned několik skupin z České republiky a právě „Studničáci“ zde budou zastupovat náš region.

Barevné hemžení se přelilo na Resselovo náměstí

O uplynulém víkendu nedováděly „maškarádi“ jen na Hlinecku. Masopustní veselí zažívali lidé v Rosicích, v Licibořicích nebo ve Žlebských Chvalovicích, pravou masopustní veselici si užívali také Chrudimáci.

V největším městě regionu se chopil režie folklorní soubor Kohoutek, který se vydal na sobotní obchůzku od budovy zdejšího Muzea. Cesta vzhůru Širokou ulicí byla často přerušována u dveří otevřených prodejen, kde už na masky čekali zdejší živnostníci, aby průvod jaksepatří pohostili. Také v Chrudimi zalézal mráz za nehty, a tak přišel vhod i nejeden doušek něčeho ostřejšího. Pestrý a roztančený průvod nakonec dorazil za doprovodu hudebníků po desítkách minut až na Resselovo náměstí, kde ještě chvíli pokračoval uprostřed masopustního jarmarku v nevázané zábavě.

Účinkující z Kohoutku se tu blýskli dokonale secvičeným vystoupením a tak nikomu snad ani nepřišlo divné, že teprve tady, a ne již u Muzea, udělil maškarám chrudimský místostarosta Petr Řezníček povolení k samotné obchůzce.

Zdánlivě nelogické pořadí ale svou logiku bezesporu má: Zatímco start průvodu u Muzea sledovaly pouhé desítky diváků, na náměstí se při jarmarku našlo diváků mnohonásobně více.