Dobrá stovka „škodověnek“ zaplnila část louky u letištní dráhy nedaleko Hrochova Týnce. Své plechové miláčky sem přijeli představit účastníci 6. srazu lidí ze stránek skoda.virt.cz.

„Uvedený web vznikl kdysi jako diplomová práce jednoho z příznivců těchto aut. Tehdy jsme ještě nikdo netušil, kolik se na internetové stránky nakonec nabalí dalších aktivit a fanoušků,“ uvádí hrochovotýnecký Luděk Hrdlička, jeden z organizátorů motoristického setkání. Majitele historických škodovek s motorem vzadu těší, kolik mají vozy vyráběné do roku 1990 obdivovatelů. Ze starých „tisícovek“ a „stovek“ se teď stávají bezmála kultovní automobily.

„V Evropě se už prodávají i za cenu okolo tří tisíc Euro. Nejznámější jsou stále ve státech bývalého socialistického tábora, kam se po desítky let vyvážely,“ vysvětluje Hrdlička. Stále více fandů mají stárnoucí škodovky i doma v České republice. „Nejde přitom jen o střední a starší generaci řidičů.

Pro mnoho mladých byla škodovka prvním finančně dostupným vozem, do kterého se někteří z řidičů nakonec stačili zamilovat,“ uzavírá Hrdlička.

Na vozech, připravených změřit síly na letištní dráze, je pravidelná péče majitelů vidět na první pohled. Nechybějí ani auta, u kterých třeba zadní sedadla úplně nahrazuje zabudovaná výkonná hudební aparatura.