Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Nebe patřilo výsadkářům

Chrudim - V Chrudimi v úterý začala soutěž armádních výsadkářů Airborne triathlon, na letišti se skákalo na přesnost.

20.6.2012
SDÍLEJ:

Soutěž armádních výsadkářů Airborne triathlon na letišti v Chrudimi.Foto: DENÍK/Marek Nečina

Burácení vrtulníku zřetelně sílí a ruský stroj MI 17 se po krátké chvíli odlepuje od země. Těžká ocelová vážka pak rychle nabírá výšku nad chrudimským letištěm. Když dosáhne hladiny 500 metrů, vyskakuje z ní první trojice parašutistů.

Při pohledu ze země výsadkáři zprvu připomínají podivně obrácený třešňový hrozen. Každý z parašutistů však pilotuje svůj kruhový padák trochu odlišně. A tak, jak jednotlivé „třešně" na nebi rostou, brzy se od sebe oddělují.

Obtížný kruh

Skáče se na přesnost. Všichni vojáci se proto snaží ve vzduchu manévrovat tak, aby nakonec měkce dosedli do bílého obdélníku vyznačeného vápnem na letištní trávě. Není to snadné, neboť kruhové armádní padáky nejde řídit tak snadno jako obdélníková padáková „křídla".

„Přistávací prostor vymezuje obdélník o rozměrech 200 x 100 metrů, jehož středem se táhne čára, k níž mají parašutisté doskočit co nejblíž," říká kapitán Robert Šiška z chrudimského 43. výsadkového praporu, když popisuje podrobnosti prvního dne soutěže Airborne triathlon, jež se právě v těchto dnech odehrává v Chrudimi a v okolí. Při posledních slovech se oči kapitána znovu obracejí k obloze, na níž vrtulník opisuje nový oblouk. Z břicha stroje skáčou další tmavé postavy a kapitánu Šiškovi by jako hlavnímu rozhodčímu nemělo nic uniknout.

Na závěr střelba

Soutěž Airborne triathlon probíhá ve třech dnech a účastní se jí 14 armádních družstev z výsadkových útvarů Armády ČR, přičemž hned šest jich je z pořádajícího chrudimského útvaru.

Po včerejších výsadkových disciplinách dnes přijde ke slovu takzvaná „dráha výsadkáře", jež je připravena v bezprostředním okolí Sečské přehrady. „Jedná se o kombinaci silových a vytrvalostních disciplin. Sem patří například běh s kládou, plavba na čas na raftu, zdolávání přehradní hráze lanovými technikami či lanové přemostění. Je to taková překážková dráha, při jejímž zdolávání jde o rychlost. Je to docela namáhavá záležitost," pokračuje Robert Šiška.

Poslední den soutěže bude vyhrazen střeleckému měření sil na pěší střelnici Neratov na Pardubicku. „Tady všem půjde o dosažení co nejlepšího výsledku v kombinované střelbě z pistole a ze samopalu," uzavírá Robert Šiška.

Autor: Marek Nečina

20.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
POLICIE - ilustrační foto.

S nožem v ruce měl vyhrožovat prodavačce

Několik sáčků s otrávenou nástrahou teď leží také v kanalizaci pod povrchem chodníku ve Fibichově ulici.

Potkani v Chrudimi hodují na otrávených nástrahách

Voličské průkazy šly na dračku

Chrudim – Pracovnice odboru správního na Městském úřadu v Chrudimi zaznamenaly v tomto týdnu rekordní počet žadatelů o voličský průkaz. „Celkem jsme jich vydali 242 kusů.

Nikoliv bramborová medaile, ale zlatá!

Chrudim, Havlíčkův Brod – Dívčí družstvo chrudimské SOŠ a SOU obchodu a služeb ve složení Viktoriya Koval a Eliška Horáková získalo minulý týden na soutěži „O bramborovou pochoutku Vysočiny“ v Havlíčkově Brodě 1. místo a zlaté medaile!

Cestu do porodnice nestihli, ale vše dopadlo dobře

Pardubice - Výjimečnou situací v životě každé rodiny je jistě narození potomka. Ne vše se však dá vždy spolehlivě naplánovat a situace se pak zaručeně vyvýjí jinak než by si nastávající rodiče přáli.

Pomáhat může každý, stačí k tomu dobrá vůle

Slatiňany, Horka – Děti, které trpí zdravotním postižením, potřebují pomoc nás všech. Uhradit všechny náklady, které jsou potřeba k uspokojivému chodu rodiny, je finančně velmi náročné. I když existují sociální dávky a z části lze kompenzační pomůcky hradit prostřednictvím zdravotní pojišťovny, stále zůstává velká zátěž na samotných rodinách. Postižených dětí žije v našem bezprostředním okolí hodně a my všichni jim můžeme pomoci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení