„Nevěděli jsme, že je těsně před skanzenem další parkoviště. Odsud je to hrozný kus pěšky, a to zejména pro malé děti," postěžoval si návštěvník Michal Berger, který tráví s manželkou a dvouletými dvojčaty dovolenou na Seči. „Při běžném provozu postačí zpevněná plocha parkoviště u skanzenu. Ale pokud pořádáme velké jarmarky, je třeba nabídnout návštěvníkům další místo. To je záležitost Obecního úřadu Vysočina, který vždy vyhradí nějakou louku. Nemyslím si, že by letošní parkování bylo až tak daleko, v minulosti jsme měli vzdálenější místa," říká vedoucí Souboru lidových staveb (SLS) Vysočina Ilona Vojancová.

Cesta od parkoviště na staročeský jarmark byla lemovaná gumovou skluzavkou, kolotočem, cukrovou vatou a perníkovými hlavami Homera Simpsona či Taťky Šmouly. To nevrhá na památkáře ten nejlepší obrázek. Situace trvá až do té doby, než rozčarovaní návštěvníci projdou branou skanzenu a dýchnou na ně „staré dobré časy".

SLS Vysočina s touto situací nemůže pohnout už dlouhá léta. „Cesta je v soukromém vlastnictví a není možné se dohodnout o prodeji. Musíme návštěvníkům často vysvětlovat, že nevkusné zboží a atrakce se nenabízejí v naší režii. Jsme alespoň rádi, že se podařilo vykoupit část pozemků těsně přiléhajících k hlavní komunikaci," pokračuje Ilona Vojancová.

„Světští" při letošním jarmarku příliš tržeb údajně neměli, lidé zřejmě začínají odlišovat zrno od plev.

Šest a půl tisíce lidí za dva víkendové dny prošly územím skanzenu. To je zhruba stejná návštěvnost, jako v loňském roce. A pro pořadatele velmi potěšující.

Za vším stojí dobrá organizace akce, která spočívá především v pečlivém výběru prodejců a lidových řemeslníků. Nechybí mezi nimi hendikepovaní lidé, třeba ve stánku s praženými oříšky obsluhují neslyšící.

Při návštěvě jarmarku nikdo hladem netrpí, třeba už poněkolikáté se nedaleko hájenky z Kozojed prodávaly celozrnné obilné placky. Lidé je mohli ochutnat se švestkovými povidly, se sádlem a česnekem nebo s uzeninou. Velmi dobrý nápad přivezli na Veselý Kopec prodejci z Moravy. Jejich „velkotopinkárna" byla spojena s prodejem hezké keramiky a voňavé levandule a před stánkem bylo stále plno. Krajíčky chleba opečené na tálu, poté potřené domácím sádlem a ostrým česnekem chroupal po celé hlavní komunikaci skanzenu každý druhý návštěvník. „Česnek jsem včera sklidil, má velkou sílu," řekl jeden z mužů se zpěvným přízvukem. Kdo si koupil u jeho stánku nějaký výrobek z keramiky, dostal topinku zdarma.

Po oba dny atmosféru zpestřil kulturní program, vystoupil dětský folklorní soubor Groš z Dolní Rožínky, Pouličníci z Tábora, soubor Vysočan z Hlinska a veselá hudba skupiny BeneBend občanského sdružení Benediktus z Chotěboře.