„Z Chrudimi odjíždíme většinou v květnu a býváme tu vždycky až do podzimu. Do města zajíždíme jen kvůli důchodu nebo kvůli návštěvám u lékaře,“ říká jeden ze seniorů z chatky na břehu Křižanovické přehrady. „Půl roku tu dýcháme čistý vzduch a ještě ušetříme na životních nákladech. I když občas zajdeme do hospůdky, přece je tu o poznání méně nákupních lákadel,“ usmívá se důchodce. „Vejminek“ na chatách u Křižanovické přehrady, v nasavrckém kaňonu Peklo nebo v údolí Žejbra pod Vrbatovým Kostelcem představuje pro mnohé seniory ideální způsob trávení léta.

V Seči se bojovalo

O poznání živěji bylo během uplynulého víkendu například na břehu Sečské přehrady. Není divu, vždyť podle sečského starosty Lubora Schmitta se v oblasti nachází přibližně 1500 chat a rekreačních objektů. Mnozí z navracejících se rekreantů si nenechali v sobotu ujít tradiční „Otvírání v Hostinci Pod Drnem“. Slunce žhnulo jak kovářská pec, a tak si cestu do hospůdky našlo hned několik stovek žíznivých výletníků. O svůj klid sice dočasně přišli rybáři, slunící se polonazí na lehátkách u vody, na své si však přišli milovníci trampské hudby, piva i dobrého jídla. Ošizeny nebyly ani děti, pro které připravili organizátoři hry a zábavné soutěže.

Pro všechny pak byly určeny ukázky bojových akcí, se kterými do Seče zavítali vojáci ze sdružení Patriot, klubu záložníků Pardubického kraje. Asfaltová cesta mezi hostincem a chatovou oblastí se po čtvrté hodině odpolední změnila v bitevní zónu, ve které byl ze zálohy simulovaně napaden konvoj českých vojáků na zahraniční misi. Do oblaků kouře z dýmovnice štěkaly, i když jen naslepo, pistole a samopaly bránících se bojovníků. Za volanty terénních aut ležela bezvládná těla řidičů v uniformách a přihlížející publikum mělo po dlouhé minuty oči na stopkách. Sotva se však dým rozptýlil, pozornost většiny návštěvníků se rychle upřela zpět k prasátku, které se zvolna rožnilo na venkovním ohni. Trampská hudba a písničky pak zněly Sečí ještě dlouho po setmění.