Sběrný dvůr byl v závěru uplynulého týdne centrem ostrého sporu mezi zákazníkem a obsluhou. Vyvolaly ho pouhé čtyři koruny.

Oba aktéři se nyní obviňují z hrubosti. „Přivezl jsem do sběrného dvora suť. Když mi řekli, že je tento odpad zpoplatněn a mám uhradit částku sto čtyři koruny, zjistil jsem, že mám jen stovku. Chtěl jsem zaplatit kartou nebo složenkou, ale na to nepřistoupili. Byl jsem zasypán nadávkami hrubého kalibru a když jsem si přivedl svědka, vyhodili ho ze dvora s ostrými výrazy. Kvůli čtyřem korunám mi zadrželi občanský průkaz. Byl mi vydán až poté, co jsem odjel do města pro peníze a vyplatil ty čtyři koruny,“ svěřuje se s zážitkem ze sběrného dvora Chrudimák Jan Macura, který prý takovou hrubost dlouho nezažil.

Sběrný dvůr je součástí společnosti Technické služby. Ředitel firmy Miroslav Skokan je o incidentu pracovníků a Jana Macury informován. „S našimi lidmi jsem o tom hovořil. Řekli mi, že tento zákazník začal s nadávkami sám ve chvíli, kdy se dozvěděl o zpoplatnění stavební suti. Spor byl hodně vyhrocený, proto došlo k zadržení občanského průkazu. To byla chyba, za kterou se chceme omluvit,“ komentuje konflikt Miroslav Skokan.

Zákaz obchodování

Sběrný dvůr byl odjakživa státem ve státě, vystřídalo se v něm hned několik pracovníků. Areál je plný odpadu, ale i zánovních a funkčních věcí. To by mohlo svádět ke kšeftování.

Elektronika, nábytek, zachovalé televizory a pračky – to vše lidé ukládají do sběrného dvora z pozůstalostí anebo proto, že si koupili nové věci. Na druhé straně stojí ti, kteří potřebují například ledničku na chatu a rádi by si ji za pár korun odkoupili. To ale oficiální cestou nelze, protože jde o odpad určený k likvidaci. „Naši zaměstnanci mají zakázáno s těmito věcmi obchodovat. Pokud občané něco takového zažili, uvítám jejich informace a podněty,“ uvádí ředitel Technických služeb Miroslav Skokan.

Nesouhlasnou reakci občanů před časem vzbudilo zpoplatnění některých položek přivážených do sběrného dvora. Nyní už jsou lidé většinou seznámeni s tím, že se za uložení stavební suti, pneumatik nebo zeminy platí.

INFOGRAFIKA: Ceník za zneškodnění odpadu
Jaké máte zkušenosti se sběrným dvorem? Diskutujte v diskuzi pod článkem!