Návštěvníci Seče a především řidiči projíždějící po silnici vedoucí po koruně hráze Sečské přehrady jsou teď na místě svědky probíhajících stavebních prací. Všichni však můžou být v klidu, tělesu hráze nic nehrozí.

Dělníci opravují pouze betonové opěrné zábradlí na obou stranách přehradní zdi. Nejprve opískovali zdivo až na základ a provedli revizi. Po ní přicházejí na řadu nutné vysprávky a nakonec dostane slovo závěrečná penetrace a nová omítka. S probíhající rekonstrukcí zábradlí dojde také k opravě veřejného osvětlení na hrázi. Vše by mělo být hotovo během září.

Sloužil bez oprav

Státní podnik Povodí Labe teď opravuje i dům hrázného z roku 1925, jenž zatím sloužil v původní podobě. Budova zprvu poskytovala technické zázemí pro dělníky při stavbě přehrady. Na pracoviště a bydliště hrázného se změnila až po dostavbě přehrady v roce 1934.

„V těchto dnech dělníci provádějí rekonstrukci střechy a místností pod střechou. Dřevěné trámy včetně krytiny byly v tak špatném stavu, že byla zapotřebí výměna. Zároveň dojde i k zateplení a rozšíření místnosti pod střechou," sdělil sečský hrázný Vladimír Stárek.

Pravidelné odběry

V Seči teď naplno běží turistická sezona, a tak návštěvníky jistě zajímá i aktuální stav vody v přehradní nádrži.

„Voda je nyní jeden metr pod vodním hospodářským stavem. Důležité je, že voda v přehradě je zatím velice dobrá – tedy čistá a bez sinic. Jednou týdně se z pěti různých míst přehrady odebírají kontrolní vzorky a analyzují se ve spolupráci s Akademií věd. Rekreanti a ostatní milovníci koupání tedy zatím můžou bez obav do vody," uzavírá hrázný Vladimír Stárek.

(pk, man)