Přehlídka plemen koní chovaných na Chrudimsku. Barokní jízda v kostýmech na dobovou hudbu. Parkurové skákání. Vozatajské parkury. A samozřejmě domácí speciality a dobré pivečko. To byla hlavní lákadla úterního Jezdeckého a chovatelského dne v Kozojedech. A tak není divu, že se při něm na louce u obce sešlo hned několik set zvědavých návštěvníků.

Mnohé příchozí možná až překvapilo, na kolik koňských plemen lze natrefit jen v nejbližším okolí Chrudimě. „Namátkou můžu jmenovat Kinského plemeno, slezského norika, kladrubské plemeno, hucula, shetlandského pony, českého teplokrevníka, anglického plnokrevníka… Těch plemen se tu dnes sešla pěkná řádka. Dá se říci, že chov koní teď i na Chrudimsku zažívá celkem rozmach," uvedla Miluše Doležalová z Jezdeckého spolku Kozojedy.

Radost z pohybu

Pár minut po desáté vjíždějí do ohrazeného prostoru před diváky první koně. Někteří nesou jezdce na hřbetech, jiní jsou ve dvojicích zapřažení do lehkých povozů. Další přicházejí jen tak, vedeni na uzdě. Hlasatel představuje původ jednotlivých plemen, jejich tělesnou stavbu, učenlivost, povahu. A většině koníků se přítomnost mnoha lidí líbí, nevadí jim ani hlasitá hudba. Naopak. Dva koníci náhle radostně zaberou a povoz zrychlí natolik, až od kol létají drny vyryté trávy. Vozka má co dělat, aby temperament páru zase zkrotil. Po chvíli přichází dívka představit jiného koně. Zvíře hází hlavou, vzpíná se na zadní, ale pak si dá přece jen říct.

Velký úspěch pak sklidila jízda mladých dam oblečených ve výpravných barokních kostýmech. Sílu a přesnost zvířat skloubenou s elegancí jezdkyň ocenili diváci hlasitým potleskem. Ve stejně příjemném duchu se odehrálo i odpolední parkurové skákání a parkurové jízdy. Kozojedským tak vyšel jejich úterní den na jedničku.