Tři králové byli o víkendu ve většině rodin očekáváni a hezky přivítáni. Dá se očekávat, že sbírka přinese potřebným značnou částku peněz.

Tradiční obchůzce v sobotu počasí nepřálo. Koledníkům se v dešti rozmáčely koruny, byli chladem prokřehlí. Ale o to větší byla jejich radost z toho, že jsou lidé i v době hospodářské krize ochotni přispět na dobrou věc.

Tříkrálová sbírka se o víkendu konala ve většině měst a obcí. Třeba v Heřmanově Městci chodilo třináct skupinek. Nejmladšímu králi byly čtyři roky, nejstarší „královna“ už oslavila šedesátku. „Koledníci se setkali převážně s přívětivými občany. Mnohde kromě finančního příspěvku dostali i teplý čaj či sladkosti. Řada setkání zvlášť se staršími lidmi byla velmi dojemná a plná emocí. Zaznamenali jsme i komické situace, kdy se malé dítě černého Baltazara leklo a s brekem utíkalo za maminkou, že přišel čert,“ usmívá se koordinátor heřmanoměstecké sbírky Marek Výborný.

V minulosti byla sbírka zneužita falešnými koledníky, kteří zvonili u dveří s okurkovou lahví na peníze v ruce. „Nemáme zprávu o tom, že by se to letos stalo,“ řekl v neděli chrudimský tiskový mluvčí policie Lukáš Maier.