Zdejší výchovně léčebné oddělení je součástí Dětského domova se školou se sídlem v Hrochově Týnci. Děti obývající zámek v Přestavlkách se často potýkají s problémy, které jim neumožňují pobyt v rodinách nebo běžných dětských domovech. Proto je součástí zařízení i škola, kde se dětem věnuje individuální pozornost. Za dobu existence již branami tohoto domova prošlo 105 dětí, které zdejší pracovníci učili lépe zvládat jejich potíže a pomáhali jim vykročit zpět do běžného života.

Na čtvrtek byly pozvány vzácné návštěvy z radnic okolních měst a obcí, ministerstva školství, blízkých škol a spolupracujících organizací. Děti předvedly své pěvecké a taneční umění a poté návštěvu provedly po zámku a přilehlém parku.

Na oslavy přijaly pozvání také spřátelené dětské domovy a rodiny s dětmi. Páteční odpoledne bylo zasvěceno tvořivým dílnám, kde si malí i větší šikulové mohli vyzkoušet svou kreativitu, zabubnovat si v indiánském týpí, či se svézt na místních koních. Večer byla pro děti připravena diskotéka, která byla završena velkolepou ohňovou show.

Sobota byla určena hrám všeho druhu od dovedností s míčem až po šachy či pexeso. Celé oslavy uzavřelo taneční a hudební vystoupení romského souboru.
Podle reakcí dětí lze soudit, že si opravdu užívaly. Tím byl splněn i hlavní cíl organizátorů, aby si děti, přes všechny potíže, které jim život nadělil, co nejlépe prožily právě to, že jsou dětmi.

Jakub Vávra, vedoucí VLO Přestavlky