Hajný Městských lesů Chrudim Vendelín Novotný v pondělí 27. dubna odstraňoval spadlý strom z vozovky v těsné blízkosti hájenky.

Vydal se na obchůzku revíru, aby zjistil, jaké škody vichr způsobil.

„Stromy jsou poškozené loňským tornádem. Na první pohled jsou zdravé, ale při silnějším větru se zlomí třeba v pětimetrové výšce. Chci varovat před vstupem do lesů v takovémto počasí, je to nebezpečné,“ řekl v pondělí 27. dubna ředitel chrudimských městských lesů Zdeněk Odvárka.

Hajný Vendelín Novotný při obchůzce objevil hned několik spadlých stromů, například v těsné blízkosti dětského hřiště na Podhůře.

„Když spadla rozhledna Bára, objevily se názory, že tam vítr nefouká. Opak je pravdou,“ tvrdí Zdeněk Odvárka.

Silný vítr vyvracel a přerážel stromy také u Nasavrk.

„První zásah jsme prováděli na takzvané Varšavské cestě nedaleko hlavního tahu na Trhovou Kamenici. Přes silnici tu ležely čtyři spadlé stromy, komunikace nebyla průjezdná,“ uvádí Jaroslav Pecina, velitel nasavrckých hasičských dobrovolníků.

„I ve druhém případě jsme zasahovali jižně od Nasavrk, na samé hranici osady Kameničky. Vítr tu odlomil vrcholky dvou vzrostlých topolů, které také překážely provozu. Do třetice jsme vyjížděli na pozemek obory u Libáně, kde hrozilo zřícení poškozeného stromu,“ říká Pecina.

V Nasavrkách byla ostatně událostmi nabitá celá neděle.

Kolem poledního totiž zasahovali hasiči rovněž u lesního požáru nad motorestem Skalka. Na místo se kromě nasavrckých hasičů dostavili i chrudimští profesionálové spolu s chrudimskými dobrovolníky, s pomocí ale přispěchaly i sbory ze Slatiňan a z nedalekého Výsonína. Požár rozmýchával silný vítr, přesto se hasičům podařilo oheň rychle lokalizovat a dohasit. Oheň tu nakonec poznamenal necelý hektar lesa.

Na silnici mezi Běstvinou a Pařížovem se zase k zemi poroučel silný habr. Informace se dostala k běstvinské starostce Jarmile Málkové, která na místo přispěchala spolu se svým manželem Josefem. Ten se za pomoci motorové pily o překážející kmen pohotově postaral ještě před příjezdem hasičů.

(man, ron)