Podívejte se s Deníkem do zákulisí debaty. Prohlédněte si snímky a video v galerii.

Obchvat bude, domov důchodců už mohl dávno být

Pro nezbytnou potřebu realizace silničního obchvatu zvedli ruku všichni za debatním stolem: Jaroslav Moučka (KSČM), Radko Martínek (ČSSD), Ivo Toman (ODS), Pavel Křivka (Strana zelených) a Miloslav Macela (Koalice pro Pardubický kraj).

Moderátoři debaty předeslali, že poslanec Ladislav Libý a starosta města Jan Čechlovský získali dotační příslib ministra dopravy Aleše Řebíčka, díky kterému se obchvat začne stavět v příštím roce. „Nic dosud nedorazilo do parlamentu, je to jen příslib,“ vyjádřil se skepticky k dotaci Radko Martinek. Na to zareagoval Ivo Toman, který řek, že je v tomto směru pozitivně naladěn. „Chci prvně říct chrudimským občanům, že se prostředky najdou a stavět se bude,“ prohlásil.

Martinek poté šokoval dalším prohlášením: „Chrudim už dávno mohla mít domov důchodců. Když byl Vladimír Špidla ministrem práce a sociálních věcí, peníze sehnal. Bohužel tehdejší přednosta okresního úřadu tyto finanční prostředky nasměroval na domov důchodců ve Skutči“.

Miloslav Macela na otázku, proč nemá Chrudim domov důchodců, pronesl úvodem své řeči: „Protože každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán.“

Macela: „Postavili jsme domy za své, jiní lobbovali v Praze"

Při středeční předvolební debatě kandidátů o tom, proč nemá Chrudim domov důchodců, si vyměnili názory Miloslav Macela (Koalice pro Pardubický kraj) a Radko Martinek (ČSSD).

Zatímco Martinek řekl, že město už dávno mohlo toto potřebné zařízení mít, Macela jeho slova vyvrátil. „Každý dobrý skutek je po zásluze potrestán. Naše město věnovalo sociální oblasti velkou pozornost. Za své peníze postavilo nové domy s pečovatelskou službou. Bohužel, jiní si to v Praze dokázali vylobbovat. Kdyby byly investice převedeny na kraje, už by Chrudim domov důchodců dávno měla,“ řekl Macela.

Debatu sledovali v hledišti představitelé chrudimské radnice. Starosta Jan Čechlovský seděl úplně vzadu a o jeho přítomnosti věděl málokdo. Na kandidáty se přišli podívat i místostarostové Petr Řezníček a Roman Málek. Řezníček se ve středu před novináři přiznal, že chvílemi hodně trpěl. „Opravdu jsem místy nevěřil, co někteří debatéři vypustili z úst. Jsem přesvědčen, že obchvat bude. A s penězi na domov důchodců to bylo úplně jinak,“ prohlásil Petr Řezníček.

Záznam debaty zhlédněte ve čtvrtek v 17.40 hodin na TV Prima.

Úplný a zkrácený záznam z předvolební debaty bude s určitou časovou prodlevou připraven ZDE POD TÍMTO ODKAZEM.

Textový on-line přenos z debaty najdete ZDE POD TÍTMO ODKAZEM.

Který z kandidátů vás během této předvolební televizní debaty nejvíce přesvědčil? Kterému dáte svůj hlas v anketě (vpravo vedle článku)!