Narůstající počty nemocných, kteří pracovali v počítačové firmě Foxconn, již bez odezvy nemohlo nechat ani vedení města.

To je celým případem hluboce znepokojeno a varovný prst zvedl i sám primátor Jaroslav Deml.

„Vadí nám nejen skutečnost, že se vůbec tuberkulóza ve městě objevila, ale také způsob, jakým se o tak závažných věcech dozvídáme,“ uvedl Jaroslav Deml.

Informace o nemoci prý pouze z médií

Informace o tuberkulóze mezi zaměstnanci Foxconnu se k primátorovi a jeho náměstkům totiž dostávají prakticky jen z médií. První muž města se chystá ihned celou situaci řešit. „V každém případě vyvolám v nejbližší době jednání s ředitelem krajské hygienické stanice a s vedením Foxconnu. Budu trvat na tom, abychom se tak důležité věci dozvídali včas a nikoliv oklikou,“ řekl primátor.

„Zároveň budu chtít návrh řešení, jak dále v této věci bude hygiena a společnost Foxconn postupovat,“ dodal Jaroslav Deml.
Jak již v minulých dnech uvedl Pardubický deník, všichni nemocní pocházejí z Mongolska. První případ byl zjištěn koncem května, kdy byla pozitivně testována jedna z pracovnic. Teprve poté začal počítačový gigant vyšetřovat zahraniční pracovníky ze zemí s vysokým výskytem této nemoci. Nyní prý již firma údajně preventivně tuberkulózu zjišťuje při vstupních prohlídkách. O tom, že by pracovníky z rizikových zemí nepřijímala, však prý firma neuvažuje! Alespoň tak to Pardubickému deníku řekla mluvčí Foxconnu Petra Kubátová.

Podle Kubátové chodí nyní na preventivní prohlídky i ostatní zaměstnanci. Někteří ale o ničem takovém nevědí.
„Je to hrozné, vše se tady snad tají. Ocenili bychom letáky na nástěnkách či nějaké informace v e–mailech. Nic takového zde však nefunguje! Navíc nevím nic o tom, že by nás někdo posílal na vyšetření…,“ řekl našemu Deníku jeden z rozzlobených pracovníků, kteří v počítačové firmě na periferii Pardubic pracují.