Může být nějaká souvislost mezi bolestmi žaludku a skoliózou bederní páteře? Manžela začaly bolet záda v bederní oblasti, hlavně po levé straně, poté se přidaly i bolesti břicha a křeče, rovněž na levé straně. Doktoři diagnostikovali skoliózu páteře, dělali různé testy, ale příčiny bolestí břicha nenašli. Nakonec tedy usoudili, že to bude mít ,,od těch zad“?

Dobrý den, vztah mezi bolestmi žaludku a skeletem patří do dosti hutné kapitoly tzv. vertebroviscerálních vztahů. V našich českých vodách se však zřídka loví a pátrá v těchto souvislostech, přestože tyto vztahy jsou vzácní pstruzi a diferenciální diagnostika, která by propojila výsledky testů internisty s pohledem rentgenologa a ortopeda, praktického lékaře nebo fyzioterapeuta, je prvotřídní lékařský úlovek.

Obecně vzato, může jít o bolest, která pouze imituje onemocnění vnitřního orgánu nebo se opravdu jedná o poruchu a bolestivé příznaky typické pro dané interní onemocnění. Otázkou tedy je, v kterém úseku páteře se skolióza Vašeho manžela nachází a co přesně myslíte bederní oblastí.

Obtíže vnitřních orgánů obecně se totiž specifickou reflexní cestou promítají nejčastěji do úseku hrudního. I když mluvíte o bolestech v bedrech, kvůli křečím v břiše a časté lokalizaci vlevo, doporučuji vyšetření hrudní páteře (žeber a bránice vlevo) a levého ramene, dále přechodu hrudní a bederní páteře (ThL přechodu) a levého křížokyčelního skloubení (art.SI).

Ano, bez zlatých odborných ručiček a bystré mysli se takové rybaření neobejde. A jak je na tom Váš manžel po psychické stránce? Žaludek sám o sobě má celou řadu zajímavých psychosociálních souvislostí. (red)

Rozhodli jsme se vám pokládání dotazů této sympatické odbornici usnadnit a znovu jsme otevřeli možnost vkládat vaše dotazy přímo on-line, prostřednictvím našich stránek.