Není to však tím, že by tito psi vykazovali nějaké extrémně abnormální chování a pracovníci útulku je museli sami převychovávat.
„Máme dva problémové psy, ale ti nepotřebují naši převýchovu, spíš zkušeného majitele, který by jim věnoval čas a péči, aby se s nimi sžil," říká vedoucí chrudimského útulku Monika Smolařová.

Rett, pes z chrudimského útulku.Zdroj: Deník/Lukáš Vaníček

Příkladem může být maďarský ohař jménem Rett , který v chrudimském kotci „bydlí" od konce července roku 2016. „Jeho výchova nebude žádná katastrofa," přimlouvá se za svěřence Smolařová. „Je to temperamentní a hodně živý pes, který potřebuje někoho důsledného, kdo jej docvičí a nebude se jej bát. Původní majitel jej nevychoval a následně bil, že neposlouchá. Teď už je to starý pes, který se musí naučit novým kouskům, jenž měl umět už od štěněte," dodává.

Pollyz, pes z chrudimského útulku.Zdroj: Deník/Lukáš Vaníček

V podlíšťanském útulku zůstávají bez velkého zájmu dva psi. Jedním z nich je sedmiletá fenka Polly. Bojí se cizích lidí, a když ji navštíví, zalézá za boudu a klepe se strachy. Jenže se s ní stačí skamarádit…

„Když jí někdo dá šanci, zvykne si na něj. Kdybyste viděli, jak se chová ke mně, to byste ji vůbec nepoznali. Nebo když u nás jsou na praxi děvčata z veteriny, tak se jich zpočátku bojí, ale pak zjistí, že jí dávají nažrat a vodí na procházky a do konce týdne už je s nimi kamarád," popisuje své zkušenosti vedoucí útulku v Podlíšťanech Romana Jeníková.

Sorbon, pes z chrudimského útulku.Zdroj: Deník/Lukáš Vaníček

Druhý zdejší trvalý rezident – belgický ovčák Sorbon je sice hodný a klidný, jen prakticky nevidí. Oslovení zástupci útulku se shodují v tom, že zájemci o adopci preferují hodné a mazlivé psy, ideálně štěňata nebo menší plemena vhodná i do bytu, kterým se občas žertem přezdívá psi gaučoví.

„Štěně mi tu ještě nikdy dlouho nezůstalo," říká Jeníková a platí to i pro Chrudim. „Zůstanou u nás povinnou dvoutýdenní karanténu a hned míří do adopce. Nově tu máme od 18. března fenečku Bessie. Po čtyřech dnech už byla zamluvená. To je na dospělého psa docela rekord," dodává s úsměvem Monika Smolařová.

Foxy, pes z chrudimského útulku.Zdroj: Deník/Lukáš VaníčekNejdéle v chrudimském útulku žije kříženec pravděpodobně zlatého retrívra jménem Foxy, a to od dubna roku 2014. „Mnoho o jeho původu, o tom kde byl, nevíme, ale Foxy na svou minulost v žádném případě nezapomněl. Co víme, pochází z velmi nevhodných podmínek, od štěňátka trávil svůj čas uvázaný na řetězu a opravdu lepší nedomýšlet, co asi zažil.

Pro Foxyho stále hledáme nový domov, majitele (spíše ženu) se zkušenostmi a hlavně někoho, kdo bude při seznamování Foxyho s novým prostředím trpělivý. Dále někoho s velkým oploceným pozemkem, kde by měl Foxy svůj kotec, pelíšek a klid. Jelikož nemá Foxy hygienické návyky, není v žádném případě vhodný do bytu. Nedoporučujeme jej ani do rodiny s malými dětmi. Foxy reaguje v různých situacích nepředvídatelně, ale má i své kladné stránky. Miluje dlouhé procházky, nemá tendence k útěku, rád se mazlí, ovládá základní povely „sedni, lehni, pac".

Moc se za Foxyho přimlouváme, dejte mu šanci, bude úžasným společníkem, jediné co tento chlupáč potřebuje je láska, čas, trpělivost, důvěra k majiteli a jistotu v domov," popisuje Foxyho Monika Smolařová.

Maďarský ohař Rett je mazlivý a hravý chlupáč, který by potřeboval majitele, jenž má zkušenosti s loveckými plemeny. Není vhodný k dětem. „Rett miluje společnost lidí, ale preferuje spíše ženy. Pravděpodobně má špatnou zkušenost z minulosti a některých mužů se velmi bojí. Základní povely zvládá a je velmi úplatný, co se týká pamlsků. Snášenlivost s pejsky je individuální. Vhodný spíše na zahrádku k domečku," uvádí o druhém dlouhodobém obyvateli chrudimského útulku jeho vedoucí.

Podlíšťanský útulek obývá už dokonce od roku 2012 fenka Polly. Nalezená byla v Ochozi u Nasavrk. „Do útulku přišla s kožními problémy. Při pravidelných aplikacích antikoncepce je bez kožních problémů. Baští speciální hypoalergenní krmivo, které ji zdravotně prospívá. Polly je k lidem hodná. Zřejmě má ale špatnou zkušenost z mládí, k cizím a neznámým lidem je ostražitá. S dobrým přístupem si ji ale dokáže každý získat a pak je z ni velký mazel. Je temperamentní. Dobře hlídá a hlásí nově příchozí - vhodná k domku se zahradou. Do domácnosti, kde jsou kočky, raději nedoporučujeme," uvádí Romana Jeníková.

Belgický ovčák jménem Sorbon už v podlíšťanském útulku podle slov jeho vedoucí patrně dožije. Byl nalezený u Hroubvic.
„Je to klidný pes. Bohužel má oční vadu, ale i přesto je výborným hlídačem. Je vhodný k domku se zahradou. K lidem, které zná, je Sorbon přátelský a vstřícný," dodává Jeníková.