Homosexuální páry toužící po registrovaném partnerství se nemohou vzít v Chrudimi. Pro tento druh svazku je totiž určen pouze Magistrát města Pardubic.

„Ano, pro Pardubický kraj jsou dány Pardubice. I když se u nás často objevují dotazy zájemců o uzavření registrovaného partnerství, musíme je odmítnout," uvedla chrudimská matrikářka Irena Moudrá.

Město Chrudim poskytuje snoubencům hezké prostředí pro uzavření manželského nebo registrovaného svazku. Bohužel však podle zákona mají větší možnost výběru heterosexuální páry a homosexuálové by se odkázáním do Pardubic mohli cítit diskriminováni.

Pardubická matrikářka Soňa Voglová potvrzuje, že jediným místem pro uzavření registrovaného partnerství jsou Pardubice. „Dřív musel mít alespoň jeden z páru v našem městě trvalé bydliště. Ale teď už u nás mohou registrované partnerství uzavřít dvojice z celé republiky," řekla Soňa Voglová.

„Ačkoliv loňský rok nedosáhl úrovně roku 2007, kdy bylo uzavřeno v České republice 252 partnerství, přesto lze označit za rekordní. V prvním období, kdy mohly konečně gay a lesbické páry vstupovat do partnerství i před zákonem, totiž matriky navštěvovali hojně právě ti, kteří na tuto příležitost čekali mnoho let," uvedl Milda Šlehofer, který shromažďuje data o registrovaném partnerství po celé republice.

V červenci oslaví registrované partnerství desetileté výročí v České republice. „Tuto dekádu lze označit oproti počátečním námitkám části politického spektra a některých církví a spolků jako velmi úspěšnou," dodal Milda Šlehofer s tím, že výročí bude v letošnímu roce podrobeno další analýze.