Například v Heřmanově Městci nebo Skutči už mají prakticky hotovo. „Uklízelo se celý minulý týden, ještě nám zbývá něco málo v našich místních částech, kde jsme domluvení na spolupráci se Správou a údržbou silnic Pardubického kraje," uvádí skutečský starosta Pavel Bezděk.

Kromě pracovníků technických služeb se však do práce brzy pustí i celá řada dobrovolníků. Blíží se termín celorepublikové akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, který připadá na 8. dubna. Tisíce dobrovolníků v celém kraji se připravuj odklidit nepořádek hyzdící okolí řek, ležící v příkopech u cest nebo městských parcích.

DOBROVOLNÍ PRACANTI

Akce Ukliďme Česko se jen v Chrudimi loni zúčastnilo na 960 nezištných pracovníků. „Akce budou probíhat v termínech od 27. března do 20. dubna. I pro letošek jsme schopní připravit pytle na odpad, jednorázové rukavice a zajistit odvoz sesbíraného odpadu," uvádí koordinátorka úklidu Šárka Trunečková.

Také v Cholticích, Dubanech i Pardubicích se připravují uklízet, a to třeba břeh Labe v Srnojedech a okolí slepých koryt u Rosic. V Dašicích plánují odstranit černé skládky.

Smetený štěrk zacelí spáry v chodnících

Chrudim – Do úklidu po zimě se v Chrudimi zapojily tři zametací vozy. V památkové zóně chrudimského centra se v zimě nesolilo, takže například na chodnících či na ploše náměstí zbylo po roztání sněhu a ledu o to víc štěrku. Na skládce inertního odpadu v Nasavrkách skončí podle šéfa TS Chrudim Zdeňka Koláře pouze zanedbatelné množství smeteného materiálu. „K posypu používáme drobounký štěrk se zrny jen o několikamilimetrové hrubosti. Ten rozmetáme z vozovek na dlážděné chodníky, aby vyplnil zčásti obnažené spáry mezi dlažebními kostkami. Vyhneme se tak tomu, abychom kvůli údržbě museli chodníky zavážet později v létě," dodává Kolář.

Posypový materiál poslouží jako podloží

Seč – „Ulice sypeme čistým štěrkem, ten se snažíme co nejvíce stáhnout zpátky a pak jej používáme do podloží silnic nebo chodníků," uvádí vedoucí Technických služeb Seč Milan Cyprian. Podle jeho slov se v letošním roce použila na zimní údržbu zhruba polovina připraveného materiálu. Roztátý sníh také odkryl „nadílku", která zbyla po nezodpovědných pejskařích. „S exkrementy je problém, jen když sleze sníh, tak to vyleze vše najednou, ale ulice uklízíme pravidelně každé ráno, takže s tím potíže nejsou. Horší to je spíše v parku a na hřišti, na chodnících ani tak ne," dodává Cyprian s tím, že město v těchto dnech pořídilo nový vysavač, který je schopný rychle uklidit nejen výkaly, ale i odpad.

Pejskaři žádají: Dokažte, čí je ten výkal

Lázně Bohdaneč – S odtátým sněhem se na ulicích objevily i psí exkrementy, které byly přes zimu „schované" ve sněhu. S nevychovanými majiteli psů bojují i v lázeňském městě na Pardubicku. „Při hlídkování se na pejskaře zaměřujeme, ale největší potíž je dokázat, že majitel po psovi neuklidil. Stává se, že pejskař ukáže na více výkalů a řekne, ať mu dokážeme, že některý z nich je dílem jeho psa," popsala velitelka městské policie v Bohdanči Lenka Susekárová. Odhaduje, že polovina pejskařů výkaly po svém psovi nesbírá. Když strážníci viníka, který po zvířeti neuklidil, přistihnou, řeší to většinou domluvou. Tedy, pokud se omluví, ukáže pytlík na výkaly a uklidí je. Jinak následuje pokuta.

Zaparkovaná auta komplikují čištění ulic

Pardubice – V Pardubicích je jarní úklid součástí takzvaného plánu čištění, který zahrnuje celoroční strojní a blokové čištění silnic zajišťované Službami města Pardubic. Jeho rozpis je vyvěšen na stránkách „služeb". Častým problémem nejen při jarním úklidu jsou zaparkovaná auta, která blokují komunikace. Řidiči přitom mohou využít služby, jež je upozorní na blížící se čištění v jejich ulici. Stačí se zaregistrovat na stránkách cisteniulic.cz. Pardubické městské obvody pak zaměstnávají své pracovníky na úklid veřejných prostranství – například městský obvod II se 7. dubna zapojí společně s Povodím Labe do akce Ukliďme Česko, během níž se budou čistit okolí slepých labských ramen.