Dobrovolný hasič z Radčic u Skutče popisuje událost navlas stejně, jako Chrudimáci Lukáš Voborník a Jiří Němec, kteří tvořili zmíněnou dvojici dalších zachránců.

Všichni tři stateční muži pak byli ve čtvrtek vyhlášeni Policií ČR a Českou pojišťovnou za Gentlemany silnic. K těmto titulům si trojice mužů odnesla i chytré mobilní telefony s užitečnou aplikací Pojišťovna, jejíž součástí je i profesionální návod první pomoci.

Šlo o vteřiny

Automobil začal po nárazu hořet.Přenesme se ale na chvíli zpět na samotné místo březnové nehody, před níž se posádky aut zachránců ještě navzájem neznaly. Všichni tři dnes ale shodně tvrdí, že stejně by jednali i napodruhé. „Ani na chvíli nás nenapadlo, že bychom dělali, jako že nic nevidíme. Zastavili jsme úplně automaticky. Na strach vlastně ani nebyl žádný čas. Důležité bylo dostat ženu i její dcerku ven, což se naštěstí podařilo dřív, než auto pohltily až čtyřmetrové plameny," říkají teď všichni.

Na kraji lesa pod Přibylovem šlo v březnu skutečně jen o pouhé vteřiny. Muže tehdy neodradil při záchraně vážně zraněné ženy a její dcery ani sílící hukot plamenů ani rachot hromových explozí žárem praskajících pneumatik. „Žena byla v autě zčásti zaklíněna a sama se ven dostat nemohla. Tudíž nemohla pomoci ani svému dítěti. Později se ukázalo, že utrpěla mnohočetné zlomeniny nohou, takže se vůbec nemohla pohybovat," vysvětluje Petr Uchytil.

Nebylo čím hasit

Automobil začal po nárazu hořet. Matce s dítětem pomohli z vozu kolemjedoucí řidiči.„Ženě jsme museli nejdřív uvolnit ruku, kterou měla zaklíněnou mezi palubní deskou a volantem. Teprve pak jsme ji mohli opatrně vyprostit a odnést ke krajnici. Jenže jak oheň sílil, museli jsme ji ještě před příjezdem záchranky a hasičů přemístit o kus dál, kde byla teprve v bezpečí. To už nám ale pomáhali i další zastavující řidiči," vybavuje si Lukáš Voborník.

„Já bych vlastně o naší pomoci ani nechtěl moc mluvit," říká skromně Jiří Němec, poslední z trojice statečných zachránců. „Spíš bych chtěl upozornit na to, že na místě nehody bylo málo hasičských přístrojů. Postupně sice zastavilo asi patnáct aut, ale dohromady v nich byly jen tři hasicí přístroje. Zrovna tak se v takových případech vyplatí mít s sebou v kufru auta sekeru," dodává Jiří Němec.

„Nebýt včasného zásahu svědků, vyhasly by možná dva lidské životy," shrnuje okolnosti zásahu Miroslav Pochobradský, vedoucí Odboru služby dopravní policie krajského ředitelství policie Pardubického kraje.

Vedoucí Územního odboru Chrudim Jan Švadlenka dodává: „Jsem skutečně rád, že toto ocenění nosí další lidé z Chrudimska."

David Kuhn, regionální ředitel pobočkové sítě České pojišťovny, uzavírá: „Všem třem mužům patří velký dík za jejich odvahu a ochotu."

Gentleman silnic je společným projektem České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal pan Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka. Od té doby už ocenění převzalo 85 lidí (z toho 14 žen) na 38 místech po celé České republice.

Jediný svědek nehody u Kladna Jaroslav Havel vynesl z vraku vozu půlroční dítě a přivolal pomoc.Prvním východočeským Gentlemanem silnic se stal Jaroslav Havel, který v květnu 2008 zachránil po vážné dopravní nehodě u Hlinska z havarovaného vozidla šestiměsíční dítě. Díky rychlé pomoci pana Havla mohla být malá holčička letecky transportována do nemocnice. Přežila, její rodiče ale byli na místě mrtví.