Geocaching [čti geokešing] je moderní způsob turistiky, který získává každým dnem stále více nových příznivců. Díky němu totiž nejen navštívíte nejkrásnější místa republiky, ale zároveň i procvičíte mozek, zasoutěžíte a po prožitém dobrodružství vás ještě čeká odměna.

Princip hry je jednoduchý – na neznámém místě je ukrytá schránka – anglicky cache [keš] – kterou musíte najít. Každá „keška“ je schovaná na turisticky atraktivním místě, které byste během svých cest rozhodně neměli minout. Jako indicie k úspěšnému nálezu vám poslouží GPS souřadnice místa, na kterém se ona záhadná „keška“ nachází. Seznamy lokalit, kde se schránky nacházejí včetně přesných souřadnic, jsou volně dostupné na mnoha internetových portálech. Stačí jen zadat heslo „geocaching“ do vašeho vyhledavače a odkazů objevíte stovky. K tomuto druhu zábavy Vám tak postačí orientační smysl, dobrá obuv a turistická GPS navigace. A to je důvod pro vzrůstající oblibu této činnosti.

„Uvnitř každé kešky je papírový blok, do kterého zapíšete svůj úspěšný nález. Dále jsou zde pak schovávány malé drobnosti, které jsou neustále směňovány mezi hledači. Některou z drobností si vezmete a jinou svou tam naopak necháte. Takto získanou věc opět ponecháte při další návštěvě v jiné schránce,“ informuje nadšený nálezce.

Tento moderní způsob zábavy již není jen doménou velkých měst a „sportem“ pro pár mladých nadšenců. V poslední době se již stává regulérní zábavou pro všechny nezávisle na lokalitě i věku hledače. Důkazem tohoto rozmachu geocachingu je Hlinecko. I zde totiž už můžeme několik „kešek“ najít. „Samozřejmě najdeme jednu na Betlémě, jsou ale i jinde,“ uvádí zapálený hledač. S úsměvem na rtech však dodává, že přesné polohy těchto schránek se neprozrazují, hledání by totiž ztratilo své kouzlo.

Nejen cykloturisté si tak v okolí Hlinska přijdou na své. Zdejší oblast je dle slov zapálených hledačů pro geocaching jako stvořená. Rozmanitá krajina s množstvím přírodních i kulturních atrakcí k ukrývání „kešek“ přímo vybízí. Navíc množství ukrytých schránek není definitivní, neustále přibývají další. Každý hledač totiž i rád vytváří „kešky“ nové. Čím záludněji schovaná, tím lépe. O to větší radost totiž nálezce má, když schránku objeví.

Nezbývá tedy, než zadat údaje do turistické GPS navigace a vydat se na cestu za dobrodružstvím!

(ma­pa)