Podívejte se na GALERII z přijímacích zkoušek na Gymnáziu Josefa Ressela v roce 2009. Ubudou škole studenti?

Teď to vypadá, že místo plánovaných deseti tříd budou po protestech napříč krajem zrušeny pouze tři třídy. „Zatím ale netušíme, kterých škol se redukce dotkne,“ uvedl ve čtvrtek Eduard Beránek, ředitel Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi.

Snížení počtu tříd by ředitele chrudimského gymnázia netěšilo. Bylo by totiž spojeno také s propuštěním pedagogů a s nepříjemnými dopady do třídnictví či do výuky některých předmětů.

Beránek polemizuje rovněž s ústřední myšlenkou plánované změny. „Pokud bychom v Chrudimi přijali méně studentů, dovedu si představit, že část uchazečů se přesune třeba na gymnázium ve Skutči. Tam jde o církevní zařízení, jehož zřizovatelem není kraj a počty studentů tu neovlivní. Celkově by asi gymnazistů moc neubylo,“ zamýšlí se Beránek.

Proti záměru kraje se ostře ohradilo vedení chrudimské radnice. „Rada města oslovila krajské zastupitele zvolené ve městě i jinde, aby všemi legitimními prostředky zabránili omezování počtu tříd na chrudimském gymnáziu i na obchodní akademii,“ uvedl chrudimský starosta Jan Čechlovský.

„Redukce je absolutní nesmysl. Studenti nám jen zmizí z veřejných škol a budou cestovat do škol soukromých. Ostatním uchazečům pak řekneme 'sorry, běžte na techniku.' Je to úlet, který odmítáme nejen my, ale například i zastupitelé v Pardubicích. A že na to podle Pernicové ředitelé středních škol nic nenamítají? Není divu, víme jak to funguje: jak se někdo ozve, tak přijde o práci,“ čertí se chrudimský starosta.