VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hajzlové se zabydleli jen na Chrudimsku

Chrudimsko – Asi každý z našich čtenářů si už položil otázku, kolik lidí v celé zemi nese stejné příjmení. Statisticky snadné to má například všech 13 nositelů příjmení Hajzl, neboť ti žijí výhradně na Chrudimsku.

13.3.2018 2
SDÍLEJ:

Foto: Shutterstock

Je dobře známo, že nejvíc lidí v ČR se jmenuje Novák či Nováková. Konkrétně je jich 68 693. Je proto nemožné vysledovat jen podle příjmení jakoukoliv příbuzenskou stopu, byť třeba jen v rámci jediného okresu.
To platí i pro chrudimský okres, kde je nositelů příjmení Novák či Nováková celkem 1112. Uvedená příjmení zde tak s přehledem okupují první dvě místa sledovaného žebříčku. Další příčky patří mužským a přechýleným tvarům příjmení Novotný, Svoboda, Doležal, Kučera, Dvořák, Kopecký nebo Jelínek.HLINECKU VLÁDNOU ADÁMKOVI
Na údaje platné pro okres jako celek se již ale nelze spolehnou na Hlinecku, jež představuje menší ze dvou zdejších obvodů obcí s rozšířenou působností. Tady jsou totiž nejčastějšími příjmeními Adámek nebo Adámková. Dohromady zde napočítáme 207 nositelů uvedeného příjmení. Třetím nejběžnějším je na Hlinecku příjmení Kyncl, těch zde žije 86. Muži ale jasně převládají, neboť žen je pouze 68, a jsou proto na Hlinecku až na 26. místě.

Zato celorepublikově nejčetnější příjmení Novák a Nováková se na Hlinecku nedostala ani do první trojky. Jeho ženský tvar figuruje na čtvrtém místě a jeho mužská podoba dokonce až na místě devátém. Tedy ještě za příjmeními jako Bureš, Kučera, Vašková či Netolický.

Na Chrudimsku i na Hlinecku naopak najdeme i řadu nositelů zcela unikátních příjmení, jimiž se ve svém občanském průkazu pyšní pouze jeden jediný nositel či nositelka. Sem patří například příjmení Bachratá, Baron, Cvrkal, Černohub, Dřevo, Faust, Graf, Hec, Hergott, Hovad, Chlupáč, Kolečko, Kořen, Křupka, Lysá nebo Žížala.

Jiná příjmení zase odkazují na některá zdejší města. V okrese sice nebydlí žádní muži s příjmením Chrudimský, ale statistiky evidují jednu ženu s příjmením Chrudimská. Nositelů příjmení Hlinecký či Hlinecká je 17 a příjmením Ronovský či Ronovská se může dohromady pochlubit 11 lidí.

Mezi raritní a expresivně zabarvená pak můžeme zařadit například příjmení Líbal, Šukal, Bouchal nebo Mrva. I taková na Chrudimsku najdeme.

CELOŽIVOTNÍ OTAZNÍKY
Jak se píšete? Dvě „r“ nebo jedno? „E“ nebo „I“? Příjmení psaná německy dávají jejich nositelům zejména při jednání na úřadech pořádně zabrat. Podnikatelka Radka Ehrenbergerová musí své příjmení hláskovat v hotelu i na úřadě. „Ehrenbergerů je hodně, a to zejména u Poličky, ale i na Chrudimsku. Pohybuji se v byznysu a vzhledem k tomu, že se moje dlouhé příjmení mnohým lidem špatně vyslovuje, brzy mám s klienty přátelský vztah – říkáme si křestními jmény,“ směje se Radka Ehrenbergerová.

Rodiče novorozených dětí s běžnými příjmeními se někdy zase snaží o to, aby jejich ratolest byla výjimečná už svým jménem. „Novotných je mnoho, a tak jsme hodně přemýšleli nad křestním jménem pro syna. Nakonec se jmenuje Metoděj,“ říká tatínek tříletého kloučka Tomáš Novotný, který prý jen ve svém okolí zná čtyři své jmenovce.

Poprask na internetové síti vzbudil před časem chlapec narozený v pardubické nemocnici. Rodiče mu dali jméno Ferrari Lakatoš a aby té originality nebylo dost, druhý syn se jmenuje Armando. I když Lakatošů žije v Pardubickém kraji šedesát, tito dva chlapci jistě s davem nesplynou.

Chrudimačka Dana Pecinová zas bydlí v domě, kde mají sousedi o patro výš stejné příjmení. Velký div to není, neboť nositelů tohoto příjmení je na Chrudimsku osmdesát. „V našem případě jde jen o to, že si se sousedy občas musíme měnit chybně doručenou poštu,“ říká Dana Pecinová.

Autor: Marek Nečina, Romana Netolická

13.3.2018 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 3 400 Kč

Uklízeči výrobních prostor (kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů Uklízeč/ka OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 3400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Pardubická 528, Chrudimi, Zametání výrobní haly - nejdříve od 11:00hod., První kontakt prosím učiňte na výše uvedeném telefonním čísle, e-mailové adrese nebo osobně na provozovně, ale předem si domluvte termín schůzky, aby byl zodpovědný pracovník přítomen.. Pracoviště: Apelo s.r.o. - provozovna, Pardubická, č.p. 528, 537 01 Chrudim 1. Informace: Filip Lörincz, +420 777 741 542.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 14 210 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Pracovník/ce v sociálních službách - základní výchovná nepedagogická činnost. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14210 kč, mzda max. 21420 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Předhradí 17, 539 74. , NÁPLŇ PRÁCE: Základní nepedagogická činnost u klientů s psychickým onemocněním v pobytovém zařízení komunitního typu. Pomoc klientům s běžnými každodenními činnostmi - osobní hygiena, péče o domácnost (vaření, úklid, praní) dle jejich potřeb a možností. Vedení příslušné dokumentace související s činností, která vyplývá ze stanovené náplně práce., POŽADAVKY: Kvalifikační předpoklady - střední vzdělání ukončené závěrečnou zkouškou nebo maturitní zkouškou + kvalifikační kurz dle § 116 zákona 108/2006 Sb. - kurz Pracovník v sociálních službách (lze doplnit do 18 měsíců po nástupu do zaměstnání). Znalost oblasti sociálních služeb, praxe vítána. Obecné způsobilosti - jednání s lidmi, počítačové dovednosti, slovní a písemný projev. Osobnostní předpoklady - trpělivost, laskavost, kreativita, samostatnost, spolehlivost, pečlivost, empatie, respekt k uživatelům a kolegům, teoretické, praktické a samostatné myšlení, schopnost přijmout odpovědnost, rozhodnost, organizační schopnost, kultivovanost vystupování, flexibilita, schopnost pracovat v týmu. ŘP sk. B., ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: Příspěvek na stravné z FKSP, odborná školení a jiné vzdělávání, 5 týdnů dovolené + 1 týden dodatková dovolená. , První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle od 8 do 15 hod. nebo na e-mailové adrese.. Pracoviště: Domov na hradě rychmburk, 539 74 Předhradí. Informace: Ivana Novotná, +420 469 350 079.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 18 000 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče Pracovník/ce v sociálních službách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pracoviště: Čs. Pionýrů 197, Seč , Vhodné i jako brigáda pro studenty nad 18 let i jako DPP nebo DPČ., Požadavky: kurz pracovníka v sociálních službách - výhodou, kladný přístup k seniorům, zodpovědný přístup, ochota pracovat v týmu, občanská a morální bezúhonnost., Nabízíme: 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní a životní připojištění, příspěvek na stravování., První kontakt učiňte prosím telefonicky a domluvte termín návštěvy, aby byl zodpovědný pracovník přítomen.. Pracoviště: Sanatorium topas s.r.o. - 001, Čs. pionýrů, č.p. 197, 538 07 Seč 1. Informace: Jana Řebíčková, +420 774 119 185.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zpracovatelé ovoce, zeleniny a příbuzných produktů 13 500 Kč

Zpracovatelé ovoce, zeleniny a příbuzných produktů Kuchař/ka, pracovník v gastronomii, potravinářský specialista. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Poličská 1365, Hlinsko a provozovny (Hlinsko - Poličská 1535, Horní Holetín 153) , Směnný režim: odpolední/noční., NÁPLŇ PRÁCE: Výroba mražených chlazených potravin a jídel. Hlavní činností pracovníka podle zařazení do pracovního týmu: vaření jídel, příprava základů, masa, dodělávání větších výrobních celků (mražení, chlazení) a další dle pokynů., První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle v Po-Pá od 8-18 hod.. Pracoviště: P z p merlin s.r.o ., Poličská, č.p. 1365, 539 01 Hlinsko v Čechách 1. Informace: David Sajfr, +420 607 022 066.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z republikové soutěže kuchařů a cukrářů.
1 2

Vavřín vítězství získala budoucí cukrářka z chrudimské školy

Do knihovny pro semena jako pro knížky. I to je v kraji možné.
3

Hitem jara jsou grenotéky, v knihovnách nabízejí semena

Konec dusna ve školce. Rada odvolala ředitelku pro řadu vážných chyb

Pardubice – Šikana zaměstnanců, neustálý nátlak, časté výměny personálu. Řada případů ze svítkovské Mateřské školy Doubek. Případ, na který Deník v prosinci upozornil, má nyní dojít k řešení. Rada města Pardubice rozhodla o odvolání ředitelky školky Mirky Novákové.

Zastupitel Podivínský, který na webu šíří lživé zprávy a hoaxy, rezignoval

Svitavy – Komunální politik, sociální demokrat, zastupitel města Svitavy a Pardubického kraje Vítězslav Podivínský se podle vyjádření, které uveřejnil na svém blogu, rozhodl rezignovat na všechny své veřejné funkce.

Město zavře na čas restauraci, musí opravit vzduchotechniku

Chrudim – Město musí urychleně řešit havárii vzduchotechniky v restauraci Muzeum, kterou provozuje městská kulturní organizace Chrudimská beseda.

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT