„Jde o přibližně půlhodinovou prohlídku jinak zavřeného hamru. Návštěvníci se mohou těšit na komentovanou prohlídku interiéru včetně prohlídky vybavení hamru, prohlídku drobného kovářského nářadí a rozpracované výkovky," uvedla Magda Křivanová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina.

Dodala, že v obnovené mlýnici jsou k vidění i doklady starého českého mlynářství – krupník holendr na výrobu krup z ječmene a jahelka na výrobu jáhel z prosa.

Vodní kovací hamr ve Svobodných Hamrech, jehož vznik je spjat s počátky samotné osady ve 14. století, byl obnoven mezi lety 1979 a 1981. Otevřen je každou sobotu od 10 do 17 hodin. Poslední prohlídka začíná v 16 hodin.

Hamr (z německého Hammer kladivo), neboli puchýrna, je ocelářská a kovářská dílna, která je vybavena kovacím strojem poháněným vodním kolem.

Vybavení hamru bylo stejné jako u kovárny – výheň, měchy, kovadliny, svěráky, kladiva, sekáče, útinky, zápustky, kleště, ale navíc zejména vodou poháněné buchary. (Zdroj: Wikipedia)

Mohlo by vás zajímat: Hlinecký mykolog sbírá hořčáky ve velkém. Zbláznil se? Ne, prý jsou léčivé

Hřib žlučník dokáže odstranit zažívací problémy prakticky okamžitě. Má údajně i protirakovinné účinky | Video: Jiří Laštůvka