Přístroj Armeo (na snímku) vypadá jako počítačová hra. Pacient sedí v křesle a snaží se pohybem ruky ovládat dění na monitoru, například skládá jablka do nákupního košíku nebo oživuje kapky vody. Jde o to, znovu získat kontrolu nad svými pohyby a uchopováním předmětů.

Technologie , která sloužila pro kosmické účely, je přímo ideální pro pacienty s poruchou hybnosti a motoriky. Přístroj lze libovolně nastavovat a díky záznamu průběžně zjišťovat, v jakém rozsahu dochází ke zlepšení zdravotního stavu. Další novinkou v Hamzově léčebně je mobilizační stůl s robotickým mechanismem chůze. Lidé jsou do něj upevněni a ve vertikální poloze jsou k chůzi stimulováni. Výsledky jsou ohromující - například jedna pacientka přijela na Košumberk jako nechodící a po pár týdnech byla schopna chodit se čtyřbodovou holí.

Projekt s názvem „Zkvalitnění léčebné péče a zavedení efektivnějších metod léčby v HL Luže - Košumberk” si vyžádal náklady téměř 30 milionů korun. Pětaosmdesát procent bylo uhrazeno Evropskou unií, zbývající částku pokryly vlastní zdroje léčebny.

Prezentace se zúčastnil vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek a desítky lékařů, kteří přístroje ocenili z odborného hlediska.