Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hamzova léčebna v Luži se připojila ke Světovému dni Stop dekubitům

Luže – Proleženiny (dekubity) zůstávají, i přes veškerý pokrok v medicíně, stále vážným problémem. Znamenají velkou zátěž pro pacienty, ošetřovatelský personál a rodinu.

18.11.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Burda Michal

Proto se i Hamzova léčebna se připojuje ke Světovému dni Stop dekubitům. Považuje za velmi důležité, aby se o této problematice hovořilo a veřejnost byla informována o možnostech prevence i léčby.

„Dekubity vznikají jako důsledek kombinace dlouhodobého tlaku a dalších rizikových faktorů u osob se ztrátou hybnosti nebo citlivosti. Tvoří se nejčastěji v místech, kde se kostní výčnělky, pokryté malou vrstvou tukové a svalové tkáně, dotýkají podložky. Rizikovými místy jsou paty, sakrální oblast, kyčle, pánev, kolena, kotníky, lokty, lopatky, žebra, výběžky obratlů na páteři, boky, týlní část hlavy a chodidla. Poškození postupuje vždy z hloubky na povrch, proto je někdy velmi obtížné vznikající dekubit včas poznat. Dlouhodobé působení tlaku způsobuje poruchy prokrvení dané oblasti a postižená tkáň začne odumírat," vysvětluje Ivana Überhuberová, specialistka na hojení ran.

Za nejúčinnější způsob řešení problematiky dekubitů je považována včasná prevence. Významnou roli v prevenci má pravidelné polohování do přesně definovaných poloh. Polohování je součástí komplexu preventivních opatření společně s hygienou, správnou výživou, omezením nepříznivých mechanických vlivů vnějšího prostředí a normalizací celkového stavu. Polohováním dochází ke snížení tlaku na kůži, ke zlepšení prokrvení kůže, zmírnění bolesti, a to vede i ke zlepšení psychického stavu pacientů. Prokrvení kůže pak podporuje hojení.

„Kromě speciálních antidekubitních matrací slouží pro správné polohování polohovací pomůcky různých tvarů a materiálů (válce, podkovy, klíny a další), které pomáhají správně zafixovat pacienta na lůžku a rozložit působení tlaku. Pro snížení tření a střižního efektu je důležité používat vhodné lůžkoviny, které jsou hladké a neshrnují se na matraci", doplňuje Jaroslava Zavoralová, náměstek ředitele pro ošetřovatelskou péči. K udržení suchého neinfekčního prostředí jsou vhodná hygienická prostěradla a chrániče matrací s membránami z nepropustných, ale prodyšných materiálů. Současné moderní a funkční materiály jsou elastické, antibakteriální, zdravotně nezávadné, rezistentní vůči plísním a MRSA, omyvatelné a dezinfikovatelné. „Nejdůležitější prevencí je kvalitní a systematická ošetřovatelská péče," dodává Václav Volejník, ředitel Hamzovy léčebny.

Připojila se i Chrudim

Ke Světovému dni Stop dekubitům se připojují i Nemocnice Pardubického kraje, včetně té chrudimské. „Chceme ve všech našich nemocnicích upozornit, že proleženiny jsou problémem v celosvětovém měřítku. Mohou vzniknout nejen v průběhu hospitalizace, ale i v domácím prostředí. Proto chceme oslovit širokou veřejnost a poradit, jak vzniku proleženin předcházet nebo jak postupovat při jejich vzniku, a nabídnout řadu dalších informací," uvedla Světlana Jeřábková, ředitelka ošetřovatelské péče Nemocnice Pardubického kraje.

Zájemci se mohou dnes s problematikou seznámit ve vestibulu Chrudimské nemocnice, a to od 9 do 12. 30 hodin.

Prevence

1. polohování (zkracování doby působení tlaku v jednom místě, aby nepřekročil prahovou hodnotu),
2. používání antidekubitních pomůcek (blokování nepříznivých mechanických vlivů vnějšího prostředí),
3. hygiena (blokování nepříznivých chemických a infekčních vlivů vnějšího prostředí),
4. rehabilitace a včasná mobilizace = normalizace celkového stavu pacienta,
5. normalizace celkového stavu – vnitřní prostředí, výživa, krevní oběh, okysličování, zvládání celkové infekce apod.,
6. je nutné pečlivě volit specifický ošetřovací a životní režim vzhledem k danému typu postižení,
7. riziková místa a proleženiny nikdy nemasírovat, masáž poškozeného podkoží způsobuje maceraci kůže a degeneraci podkožních tkání, které jsou nejvíce namáhány. Zejména u starších lidí je podkoží při masírování smýkáno!

(jz, dk)

Autor: Redakce

18.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kraskov, Třemošnice, Seč a Ronov nad Doubravou. Tam všude zavítal chrudimský volební reportér.
10

Mezi urnami aneb Když reportér vyrazí na pouť po volebních místnostech

Vlastimila Kühra doprovází k volební urně manželka. Pomáhá mu také za plentou s vložením hlasovacího lístku do obálky.

Hlasovací lístky předčítal nevidomému počítač

Volby začaly! Debatovalo se o nich i v masně

Chrudim - Když hodiny na Resselově náměstí odbíjejí druhou odpoledne, otevírají se dveře volebních místností. Před okrskem číslo 9 u Městského kina v Chrudimi už stojí dlouhá fronta možná dvaceti lidí, kteří chtějí odevzdat svůj hlas. Členové volební komise, všichni zkušení matadoři, se nebojí, že by se tu nudili. Očekává se tu velká účast.

Policejní lovci lebek měli před volbami žně

Pardubický kraj - Za jedenáct dní policisté pořádně doplnili stavy věznic o šest hledaných.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Pardubice - Místopředseda volební komise v Pardubicích vítal voliče v tričku s přeškrtnutou mešitou.

Opilý muž demoloval byt, házel věci z okna a pořezal se na zadku

Chrudim – Pořádné pozdvižení způsobil ve středu pár minut před sedmnáctou hodinou muž ve Fibichově ulici. Z okna svého bytu vyhodil ven na chodník židličku a několik lahví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení