Lidé tak stále častěji ignorují hromadně organizované jarní sběrové akce a odpad si do sběren odvážejí raději sami. Vyplatí se jim to.

Vděční hasiči

Železo a papír shromažďují od ostatních například mladí hasiči ve Slatiňanech, jimž se hodí každá koruna získaná na běžný provoz oddílu. Odpad tu lidé nosí do hasičské zbrojnice, případně se domlouvají na přistavení auta přímo ke svému domu.

„Zájem občanů je ale mnohem menší, než býval dřív. Získali jsme dosud asi tunu železa a několik metráků papíru, a to hlavně od starých lidí, kteří si odpad nemůžou odvézt sami," konstatuje velitel sboru František Rulík.

Železo pro Asii

Ceny papíru i železa sice v posledních měsících nepatrně klesly, přesto se však drží v blízkosti svých historických maxim. A to především kvůli velké zahraniční poptávce.

Podle Josefa Vostrovského, majitele sběrny v Heřmanově Městci, míří sice většina vykoupeného papíru do Čech, nicméně velké množství této suroviny končí i v sousedním Německu.

„O železo, jehož cena byla v počátku krize oproti současnosti až čtyřikrát nižší, mají stále velký zájem odběratelé na Dálném východě. Hlavně v Číně," doplňuje Josef Vostrovský.