Hlinsko: k Wilsonově se přidaly Třebíského a Rváčovská

Během několika minut se prohnala městem Hlinskem dravá řeka. Bylo to v úterý kolem 16. hodiny. „Tylovo náměstí během chvíle zaplavila voda, poničená je Wilsonova ulice. Ještě jsem takovou spoušť nezažila,“ řekla v době likvidace záplavy starostka Magda Křivanová.

Ve středu odpoledne se situace v menší míře opakovala, a to v Třebíského a Rváčovské ulici. „Zasahovali zde dobrovolní hasiči z Hlinska, kteří uvolnili kanálové vpusti kvůli průtoku vody a obložili je hrází z pytlů s pískem,“ informoval večer vedoucí hlinecké požární stanice Hynek Weber.

Topol: velký úklid před průvodem

Bláto z okolních polí zaplavilo v úterý po 16. hodině místní část Chrudimě Topol. Místní lidé ještě ve středu likvidovali obrovskou spoušť. Viní z ní polní hospodáře, kteří v okolí obce oseli kukuřici. Ti se brání, podle nich prostě má vesnice smůlu.

Příroda nás v posledních dnech pěkně pokouší. Tropická vedra vystřídaly přívalové deště, které napáchaly v celém okrese značné škody.
Ještě ve sředu večer měli práci především dobrovolní hasiči. Jednotky z Hlinska, Načešic, Licomělic a dalších obcí čerpali vodu ze sklepů a uklízeli blátem zaplavené silnice.

V pátek má projít velký průvod místní chrudimskou částí Topol. Ještě ve středu obec působila špinavým dojmem. Není divu, prohnala se jejím středem velká voda smísená s bahnem a kameny. Místní lidé se zapojili do úklidu, záplavy zažili naposledy před dvaceti lety a dobře si pamatují na okamžiky, kdy žulové kostky od hřbitova voda přinesla až na náves.

V úterý odpoledne se obávali, že se situace bude opakovat. „Už to začalo v neděli a v úterý déšť spoušť dokonal. Jsme přesvědčeni o tom, že se na záplavě podepsali zemědělci, kteří na okolních polích vyseli kukuřici. Ta nemůže vláhu pojmout jako třeba pícnina nebo obilnina,“ říká předseda osadního výboru Topol František Jelínek.

Ředitel závodu rostlinné výroby firmy Oseva Agri Jaroslav Křivka zdůrazňuje, že nejde o žádný naschvál nebo bezohlednost vůči občanům žijícím v Topoli. „Z agronomického hlediska dodržujeme střídání plodin. Zatímco v letech 2004–6 byla na poli vojtěška, vloni zde rostla hustě osetá pšenice. Je smůla, že letos tam je kukuřice. Každopádně jsme se k místním obyvatelům nepostavili zády, naopak jsme naší technikou odstranili vrstvu bláta. V Hrochově Týnci bylo bahno až před radnicí a určitě to nedávají za vinu kukuřici,“ tvrdí ředitel Jaroslav Křivka.

Prachovice i Chrudim

Velká voda se prohnala i Prachovicemi. Zaplavila místní dům s pečovatelskou službou, takže prachovičtí dobrovolní hasiči museli vyčerpávat ve středu ze sklepních prostor mnoho kubíků.

Záplavy nepostihly jen vesnice, například v Chrudimi měli velké problémy s kanalizací obyvatelé vchodu 1192 v sídlišti Na Šancích. „Ze sklepa taháme vodu, zatopeny jsou šachty výtahů. Na vině je vadná kanalizace,“ uvedla ve středu odpoledne očividně zoufalá obyvatelka jednoho z bytů Jana Dopitová.