Jedním z hlavních taháků byla možnost vidět všechny složky integrovaného záchranného systému, a dokonce se setkat s příslušníky Armády České republiky. Zástupci různých složek IZS představili své vybavení a techniku, a vysvětlili důležitost jejich práce při zajišťování bezpečí a ochrany veřejnosti.

Pro malé i velké návštěvníky byl připraven bohatý program plný aktivit. Děti měly možnost zkusit shazování kuželek vodním proudem z přenosné stříkačky, skákací hrad byl dalším oblíbeným místem, kde se mohly vyřádit. Tombola s otázkami o složkách IZS přinášela nejen zábavu, ale i možnost se dozvědět něco nového.

Celorepubliková soutěž TFA Ohnivá rozhledna na Andrlově Chlumu u Ústí nad Orlicí.
Nejtvrdší hasiči se utkali na Andrlově Chlumu. Ohnivou rozhlednu zmákly i ženy

Pro ty, kteří se zajímali o první pomoc, byla připravena zdravověda a figurína pro poskytování první pomoci. Zástupci armády přichystali překážkovou dráhu, která prověřovala motoriku dětí formou podlézání provázku a vyhýbání se minám. Vzduchovková střelnice pak testovala trpělivost a přesnost.

Velký zájem vzbudila také přítomnost cisternových automobilových stříkaček. Jedna cisterna dorazila od dobrovolných hasičů ze Seče a druhá cisterna Škoda RT přijela až z dalekých jižních Čech od Strakonic. Samozřejmě, nechyběla ani vozidla dobrovolných hasičů ze Žďárce u Seče, která představovala vlastní místní jednotku.

Semaforová křižovatka u Dražkovic je největším špuntem na trase z Pardubic do Chrudimi.
Po "dálnici" z Chrudimi do Pardubic? Zmizely by i semafory u Dražkovic

Návštěvníci se mohli také seznámit se zdravotnickým záchranným vozidlem, které však bylo po chvíli příjezdu vysláno na skutečný výjezd zdravotnickým operačním střediskem Pardubického kraje. Odjíždění sanitky se stalo příležitostí pro představení práce a důležitosti rychlého zásahu. Místo sanitky pak přijela hlídka Policie ČR, která okouzlila děti policejním vozem a jeho vybavením.

Vrcholem programu byla ukázka vyproštění osoby z havarovaného vozidla pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení, kterou předvedla jednotka místních dobrovolných hasičů. Zvuk rotační sirény a sirény na vozidlech vytvořily napínavou atmosféru. Velitel veřejnosti ukázal, jak vypadá vystřelení airbagu a zdůraznil důležitost dodržování bezpečnosti v provozu, včetně používání bezpečnostních pásů.

Sršeň asijská.
Útočná sršeň asijská se před hranicí nezastaví. Poradíme vám, jak ji poznáte

Pro všechny návštěvníky bylo k dispozici občerstvení a příjemné posezení. Krásné slunečné počasí a příjemné teploty ještě umocnily celkovou atmosféru a přispěly k úspěchu celého Dětského dne s IZS.

Tato akce potvrdila, že Dětský den s IZS je skvělou příležitostí pro děti i dospělé, aby se seznámili s různými složkami integrovaného záchranného systému. Zároveň nabídl zábavu, poučení a možnost vytvořit si přímý kontakt s lidmi, kteří dennodenně pečují o naši bezpečnost. Doufejme, že se podobné akce budou konat i v budoucnosti a budou inspirací pro další generace k zájmu o práci složek IZS.

Zdeněk Sasín ml.