„Až do sedmi hodin ráno sloužila jedna směna hasičů a šest lidí na operačním středisku,“ uvedl na Štědrý večer operační důstojník pardubických hasičů.

Žádné drama se však nekonalo. Hasiči měli za den pouze dva výjezdy. V prvním případě k zahoření popelnice, v tom druhém do Polabin do Partyzánské ulice, kde byl hlášen požár bytu. Majitel jej však zvládl vlastními silami ještě před příjezdem hasičů.

Operační dispečink Pardubického kraje obsluhovala na Štědrý den šestičlenná směna. Tři operátoři linky 112 a tři pro linku 150.

„Slavili jsme doma trochu dřív. Do služby jsme nastupovali až v sedm hodin večer, takže jsme doma stihli i oslavy,“ uvedla operátorka linky 112.

To u hasičů je situace jiná. „Kluci na výjezdu slaví Vánoce i o den dřív. Mají službu na dvacet čtyři hodin a tak k nim domů Ježíšek chodí třeba i třiadvacátého. Ale vychází jim to jednou za tři roky,“ prozradil operační.
Lidé si na 112 zkoušejí telefony

I přesto ale tísňová linka 112 zaznamenala vysoký počet telefonátů. „Za tři hodiny přišlo přes osmdesát hovorů z celého kraje z nových telefonů. Linku 112 lze vytočit z telefonu i bez simkarty, takže si tím lidé ověřují, že telefon vskutku funguje,“ prozradila operátorka.