„Před rozděláním ohně bychom měli přihlédnout na směr a sílu větru, ale i na to, kdy naposledy zem svlažily dešťové kapky.

Prostor pro pálení ohně by měl být minimálně 50 metrů od kraje lesa. Pokud chcete pálit v blízkosti stohu, tak vzdálenost prodlužte ještě minimálně o dalších 50 metrů.

Ohniště pak můžete opustit po uhašení vodou nebo zasypáním hlínou. Doutnající zbytky také mohou zapálit,“ varuje tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

Rozdělávat oheň je podle jejích slov zakázáno ve vysoké suché trávě a bez dozoru.

Velkým nebezpečím mohou být různé hořlavé kapaliny, které lidé často pro větší efekt do ohňů přilévají.

Zvýšenému riziku vzniku požárů přispívá skutečnost, že dlouhou dobu na Chrudimsku výrazně nepršelo. Oheň by se tudíž mohl rychle šířit.

„Příjezdové cesty vedoucí k místům čarodějnického pálení nesmí být zataraseny, v případě požáru musí mít hasiči přístup k ohni,“ zdůrazňuje mluvčí Horáková.

Oslava filipojakubské noci bude snad v každém městě a obci na Chrudimsku. Někde ji organizují sami hasiči, což zaručuje bezpečný dohled nad plameny.

PŘEHLED POZVÁNEK NA PÁLENÍ ČARODĚJNIC NA CHRUDIMSKU NAJDETE ZDE POD TÍMTO ODKAZEM!


Čarodějnický oheň večer na letním parketu zapálí například ve Žďárci u Seče, kde je tato tradiční akce v režii místního sboru dobrovolných hasičů pod vedením starosty Josefa Mrázka. Hasiči už před týdnem stavěli velkou hranici a zhotovovali košťata.

Pálit ohně budou vodáci v Ronově, u chrudimského divadla se koná Koniášův potlach. Na Festunku v Chrudimi jako každoročně pořádají čarodějnice členové komunistické strany.