Ředitel HZS Pardubického kraje Miroslav Kvasnička po zasedání Bezpečnostní rady Pardubického kraje vydal okamžitě pokyny hasičským jednotkám a zřízen byl i štáb velitele zásahu. Na tuto mimořádnou událost bylo nasazeno celkem 60 profesionálních hasičů z celého kraje.

A jaká činnost na zasahující složky čekala? Ve čtvrtek 21. června v ranních hodinách začalo postupné vynášení mrtvých krůt a krocanů. Živou drůbež pak čekalo usmrcení v přistavených kontejnerech se smrtícím plynem oxidem uhličitým. Poté se začalo s dezinfekcí podestýlky, která byla ukončena během pátečního dne.

Hasičské jednotky připravovaly pro Armádu ČR roztok pro dezinfekci hal a podestýlky a přivážely teplou vodu v cisternách. Hasiči také asistovali při dezinfekci kurníků při likvidaci zvířectva drobných chovatelů.

V sobotu 23. června, se podestýlka z hal vyvezla a ukládala k bezpečné likvidaci silážováním. Zároveň byl podpálen stoh nedaleko Tisové, který mohl být zdrojem možné nákazy. V neděli a během pondělního dne bylo provedeno vymytí hal chovatelem za asistence jednotek hasičů.

Při této mimořádné události byly spotřebovány přibližně dvě tuny dezinfekčního prostředku. Celkem 23 hasičů přišlo do styku s drůbeží na farmě a pracovalo přímo v ohnisku nákazy, proto hasiči dostali lék Tamiflu tak, jako dalších 242 osob.

Na místě bylo nasazeno 17 hasičských automobilů a zasahovaly zde jednotky profesionálních hasičů z Ústí nad Orlicí, Vysokého Mýta. Svitav, Pardubic i Chrudimi a dále dobrovolná jednotka hasičů z Vysokého Mýta.

Od pondělí 25. června se počítá pozorovací doba ve třicetidenní ochranné lhůtě. Pokud se v určených pásmech neobjeví další ohnisko nákazy, budou veškerá stanovená opatření Krajskou veterinární správou po této lhůtě odvolána.