Jedna z prvních návštěv Václava Havla v roli prezidenta Československa vedla do Pardubic.

Do Pardubic Havla pozvala chartistka

Devětadvacátého prosince 1989 se stal prvním mužem republiky, aby hned 27. ledna přijel se svojí tehdejší manželkou Olgou a poradkyní Věrou Čáslavskou do Pardubic. Do Pardubic tehdy dorazil na pozvání Jarmily Stibicové a Občanského fóra. „Říkali jsme si, že by bylo dobré, aby Havel přijel do Pardubic. S jedním kamarádem z Jaroměře jsme mu tedy napsali dopis za východočeský disent. Prosili jsme ho, aby přijel. On souhlasil, součástí jeho návštěvy pak byla beseda v pardubickém divadle.

To ale nemohlo pojmout zdaleka všechny, co měli zájem. Lidé stáli na náměstí před divadlem a pan prezident vyšel krátce na balkon před divadlem. To bylo také takové povzbuzení,“ vzpomíná signatářka Charty 77, bojovnice za lidská práva, spoluzakladatelka Občanského fóra v Pardubicích a v neposlední řadě koordinátorka pardubické pobočky Amnesty International Jarmila Stibicová.

Havel tehdy přijel do Pardubic krátce po patnácté hodině, kdy dorazil na zcela zaplněné tehdejší Náměstí Osvobození před divadlem. Dodnes na to mnozí účastníci setkání vzpomínají. „Byl blízko u mě, v černém vytahaném svetru, lidé na něj volali pane prezidente, pane prezidente a on, jak byl ještě takový lidový, tak křičel: Jsem jedním z vás, chci, abyste mi říkali Vašku,“ zavzpomínala 65letá paní Marie z Pardubic.

Beseda se studenty i s Dickem Francisem

Do Pardubic pak Václav Havel zavítal také o šest let později – v prosinci roku 1996.
Za dalších pět let, přesněji v dubnu 2001, při pracovní návštěvě východních Čech pak Václava Havel pobesedoval v prostorách pardubické univerzity nejen se studenty, ale také s uznávaným spisovatelem detektivních románů Dickem Francisem.