Ne každý má ale z ptáků radost, řadě lidí vadí jejich trus na sušícím se prádle i jejich neodbytné krákání. Také proto míří do korun chrudimských dřevin pravidelně stromolezec Karel Boček, jenž se v určených lokalitách stará o redukci havraních hnízd. Prostě je shodí mimo hnízdní období na zem.

Podle údajů z chrudimské radnice bylo letos shozeno 158 hnízd. Osmapadesát, jich bylo zlikvidováno v sídlišti Víta Nejedlého, osmatřicet jich například ubylo i v Michalském parku.

V jediné lokalitě jsou ale ptáci „nedotknutelní“, a sice v parku Střelnice na Ptačích ostrovech. Tady jsou trvale přísně chráněni.

Podle ochránce přírody Tibora Schwarze však má pobyt havranů ve městě i svou praktickou a veskrze kladnou stránku. „Málokteré město je tak čisté, bez odpadků. Na zemi nenajdete ohryzek nebo kousek vyhozeného pečiva. Havrani se totiž o úklid dokonale postarají. Pravda, PET láhve se zatím konzumovat nenaučili,“ říká muž, jenž připravuje o těchto zajímavých ptácích i vlastní publikaci.

„Věděli jste například, že havrani se v chrudimské kolonii střídají? Zimu tady přečkávají ptáci z Polska. Ti potom odlétají a zdejší stromy obsadí jejich soukmenovci z Itálie. Každá populace je totiž jinak citlivá na klimatické podmínky,“ dodává Schwarz.