Hedwigu našli lidé v zemědělském areálu v Otradově, tedy asi šest kilometrů vzdušnou čarou od místa, kde se ztratila. Sovice byla zesláblá a vyhladovělá. Nálezci ji uložili do velkého vaku od obilí a hned kontaktovali Záchrannou stanici zvířat Pasíčka.

„Zpráva o nálezu se šířila rychle, už o něm věděli místní sokolníci i slovenský majitel. Se sovicí jsme u nás nikterak nemanipulovali, byla u nás jen chvíli a potom si ji odvezli,“ říká Milan Oppa ze záchranné stanice. Nešlo přehlédnout, že má Hedwiga vážně poraněné křídlo. „Ano, vypadá to na úraz od elektřiny. Je to nejčastější zranění dravců,“ potvrdil Milan Oppa.

Helena Kuchařová, která před týdnem organizovala setkání sokolníků u Hlinska, řekla podrobnosti k současnému zdravotnímu stavu sovice. „Už se po malých dávkách rozkrmila, ale křídlo je bohužel nutné amputovat,“ uvedla.

Nyní bude vše odvislé na tom, jak se Hedwiga se ztrátou křídla vyrovná. Pokud nebude odstraněno celé, měla by vyhráno a s hendikepem může žít. V opačném případě je tak závažné zdravotní postižení na hranici života a smrti.

Vysoké napětí ročně zabije tisíce dravců. Do roku 2024 by měly mít všechny sloupy ochranné kryty.