Leoš Heger, ministr zdravotnictví, zavítal v pátek odpoledne do Oblastní nemocnice Náchod, které hrozí v blízké budoucnosti uzavření. Jedná se o nejohroženější nemocnici v Královéhradeckém kraji, z které hodlá odejít 57 lékařů.

„Jsem si vědom, že protesty zdravotníků, ať už šlo dříve o sestry, nyní o lékaře, mají své oprávnění a zdůvodnění,“ řekl Heger. S lékaři se chce dohodnout, podotkl ale, že odmítá vydírání výpověďmi.

Lékařští odboráři od počátku podobná nařčení odmítají. „Lékař není majetkem ani otrokem státu či občanů. A má právo na výpověď stejně jako každý občan. Jenže tady když se neví, jak doktora k něčemu přinutit, vytáhne se jako eso Hippokratova přísaha,“ řekl Deníku řekl šéf lékařských odborů v hradecké fakultní nemocnici David Doležal.

Na stranu lékařských odborů se včera postavily odbory zdravotníků, svaz pacientů a asociace menších nemocnic. Zdravotní sestry se k protestu naopak nepřipojí, odmítly nátlakovou formu lékařů. Navíc se bojí, že kvůli omezení péče po hromadném exodu lékařů přijdou o práci také.

Pokud přitom lékaři skutečně v únoru skončí, nemusí to znamenat, že v nemocnicích přestanou pracovat. Mohli by tu pokračovat například formou dohod o provedení práce, jak ostatně mnozí činí již dnes. Má to ale háček: Nemocnice by na jejich odměny neměly peníze.

Lékařské odbory požadují, aby základní plat lékaře stoupl podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného platu. Dnes si lékaři kvůli vysoké přesčasové práci vydělají zhruba 45 000 až 50 000 korun.

Co také řekli?

„Prostě jsme se rozhodli, že na zdravotnictví budeme dávat méně než ve vyspělých zemích světa. Jak je ovšem možné, že když dáváme na zdravotnictví o 38 procent méně než Francouzi, že úroveň naší zdravotní péče není o 38 procent horší? V novorozenecké úmrtnosti jsme na tom dokonce mnohem lépe.“
Jan Žižka, Radiologická klinika FN a LF UK v Hradci Králové

„Chápeme, že ministerstvo zdravotnictví nehodlá strašit pacienty, že hrozí kolaps. Pokud by ale situace dospěla k tomu, že lékaři, co podali výpovědi, do práce 1. března opravdu nenastoupí, hrozí zcela katastrofální následky na mnoha místech v ČR. Sám osobně jako pacient z tohoto pohledu mám velký strach, pokud by se mi cokoliv stalo v této době.“
David Belada, Odděl. klinické hematologie, II. interní klinika, Fakultní nemocnice H. Král.


Kolik lékařů z nemocnic odchází?

Počty podaných výpovědí v nemocnicích v poměru k přepočtenému (tabulkovému) počtu lékařů

Nemocnice zřizované státem:

Fakultní nemocnice Hradec Králové   187 (z celkem 550)

Nemocnice zřizované Královéhradeckým krajem:

Nemocnice Rychnov n. K.     12 (z celkem 51)
Nemocnice Jičín          42 (z celkem 103)
Nemocnice Náchod         57 (z celkem 140)
Nemocnice Trutnov         6 (z celkem 90)
Nemocnice Dvůr Králové n. L.   nikdo (z celkem 28)
celkem v kraji by mělo k 28. 2. odejít 121 lékařů

Nemocnice zřizované Pardubickým krajem:

Nemocnice Pardubice        118 (z celkem 240)
Nemocnice Chrudim        37 (z celkem 74)
Nemocnice Svitavy         24 (z celkem 81)
Nemocnice Ústí n. O.        34 (z celkem 90)
Nemocnice Litomyšl        6 (z celkem 81)
celkem v kraji by mělo k 28. 2. odejít 228 lékařů