Autorka projektu Iva Ryzová napsala scénář tak, aby se návštěvníci z hraných prohlídek dozvěděli všechna historická fakta a cítili se jako očekávaní hosté, kterým se natolik důvěřuje, že mohou nahlédnout „pod pokličku“ a poznat tak každodennost knížecí rodiny.

Poznají nejen Vilemínu a Franze Josefa z Auerspergu, ale také jejich pět dětí, komornou, učitelku baletu a francouzskou vychovatelku Saillet.

Hrané prohlídky zámku se uskuteční v květnu, červnu a v září. V loňské sezóně je vidělo kolem sedmi stovek návštěvníků.

S DOBRÝM KONCEM

Divadelní spolek Acord už od ledna chystá novou pohádku, která se jmenuje O království, kde strašilo. „Zkoušíme pět dní v týdnu. Na každou roli jsou dva herci, dohromady to je 28 lidí. Chodí poctivě na zkoušky a pilně se učí texty. Snažím se, aby nás všechny zkoušky bavily a vládla vždy příjemná atmosféra,“ popsala Ryzová a dodala, že nejprve při tvorbě scénáře hledala inspiraci v místních a krajových pověstech a povídačkách. Ale bohužel tam mnoho inspirace nenašla. Pověsti většinou nekončí happyendem – zazděna ve věži, svržen ze skály a podobně – a tak vznikla nová, zcela originální pohádka o jednom království, o strašidlech, o lásce a s dobrým koncem.

Novou pohádku budou moci diváci zhlédnout v sobotu 21. května při Slatiňanském pozastavení. Dalším divadelním zážitkem bude Rodinné odpoledne u Auerspergů, které se uskuteční 5. června. Loni mělo premiéru a za pět hodin si ho užila tisícovka návštěvníků.

Podívejte se na bohatou galerii fotografií z uplynulých ročníků. Poznáte se na nich?
Dřív to byla povinná mírová slavnost. Dnes je z ní známé Slatiňanské pozastavení

Ti jako by se ocitli na přelomu 19. a 20. století: Knížecí rodina a služebnictvo si pro příchozí hosty chystá nejednu venkovní radovánku. Na různých místech zámecké zahrady budou dobové hry, představí se zámecký štolba se svou klisnou a hříbátkem, učitelka dramatických umění, lukostřelec, děti si s komornou mohou vyrobit krásné šperky a přijde i potulný komediant.

U rybníčku se odehraje nová pohádka O království, kde strašilo a k atmosféře přispěje živá zámecká hudba. Na závěr programu panští kočí svezou u zámeckého hřebčína všechny děti v kočáře taženém koňským dvojspřežím.

„My se do Slatiňan 5. června chystáme i s vnoučaty. Loni byly děti nadšené, krásně se bavily. Tak si to zopakujeme,“ řekl důchodce Milan z Pardubicka.