Zejména v ranní a odpolední špičce aby měli řidiči na vedlejších vozovkách nervy ze železa. Hustý provoz na silnici první třídy spojující Chrudim a Prahu jim nedovolí dostat se na hlavní a čekají neúměrně dlouho. „Jezdím ráno do práce ve směru od Vápenného Podolu do Rozhovic. Musím dát přednost autům zleva, zprava i v protějším směru. Je to o nervy a musím přiznat, že už jsem kolikrát hodně zariskoval, když mi došla trpělivost,“ říká dvaašedesátiletý řidič Milan.

Nový Dvůr je pověstný množstvím dopravních nehod. Místo se nachází v dolíku a šoféry jedoucí od Chrudimě projíždějí úsek z kopce velmi vysokou rychlostí. „Z našeho pohledu by okružní křižovatka zklidnila provoz. Určitě je v tomto místě potřebná,“ míní velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů v Heřmanově Městci Ondřej Dostál.

Jenže na výstavbu se stále čeká. Na vině je zrušení výsledku výběrového řízení na dodavatele stavby. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už zveřejnilo zakázku v létě loňského roku, takže se dalo předpokládat, že se kruhák postaví nejpozději na jaře. Ale přišlo odvolání. 

Veřejnou zakázku na stavitele této křižovatky vypsalo ŘSD v létě loňského roku a předpokládalo se, že se podaří nalézt stavebníka, který zrealizuje přeměnu křižovatky ještě v roce 2019, nejpozději pak v první polovině roku 2020.

Výběr zrušili

„Bohužel průběh veřejné zakázky byl poznamenán odvoláními ze strany neúspěšných zájemců, a tak generální ředitelství ŘSD rozhodlo o zrušení výběrového řízení. Pardubická správa ŘSD nechce prodlevu prodlužovat. Vypsáno tak bude obratem nové výběrové řízení s cílem realizace v roce letošním,“ řekl heřmanoměstecký starosta Josef Kozel. Dodal, že město nabídlo všechnu součinnost, která je v jeho silách a možnostech, a to včetně závazku budoucího převzetí údržby zeleně a provozu veřejného osvětlení.

V rámci poslaneckého dne o okružní křižovatce v Novém Dvoře jednal poslanec Marek Výborný, který je zároveň dlouholetým zastupitelem Heřmanova Městce.

Banální věc

„Snad od roku 2015 o ni město usiluje, jmenovitě starosta Josef Kozel, místostarosta Tomáš Plavec a další. I já jsem v té věci vedl řadu jednání i s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým. Je až nepochopitelné, že tak banální stavba oproti D35 trvá ŘSD tak dlouho,“ diví se Marek Výborný. Kvituje ale, že i přesto se snad blýská na lepší časy. „Finance na to jsou, ŘSD je krátce před vypsáním výběrového řízení, upravilo podmínky, aby se neopakovala loňská anabáze s jeho zrušením a pokud vše dobře půjde, bude kruhový objezd letos hotov. Pokud by to bylo do konce prázdnin, byl by to velký úspěch,“ zdůrazňuje.