Na pozici starosty města bude pokračovat současný starosta a lídr kandidátky Živého města Josef Kozel. Židle místostarosty se po čtyřech letech vrací do rukou KDU-ČSL, když se jí ujme heřmanoměstecký právník Tomáš Plavec. S ohledem na povolební výsledek pak v radě města zasednou čtyři zástupci za Živé město a tři za KDU-ČSL. Koalice v 21členném zastupitelstvu bude pracovat ve shodném většinovém počtu, jako poslední čtyři roky - tedy s 12 zastupiteli.

„Povolební vyjednávání byla velice intenzívní a přiznám se, že po přečtení volebních výsledků jsme je očekávali coby vítěz voleb snazší. Co musím bezpochyby ocenit byla připravenost KDU-ČSL. Férovost jednání od prvních minut, okamžité odmítnutí koalice proti vítězi voleb, která se u nás zjevila a jasný zájem o aktivní řízení města a hledání programových shod s naším sdružením – to vše byly plusy od samého začátku. Ostatně tento přístup často dokazovali i v uplynulém mandátním období a poměrně pravidelně byli ve shodě s tehdejší koalicí, ačkoliv nebyli její součástí. Na spolupráci se velmi těším a věřím, že bude úspěšná. Mrzí mne a to hodně a budu se s tím osobně dlouho srovnávat, že se nepodařila vyjednat širší koalici i s Heřmany, tedy s naším dosavadním koaličním partnerem. Za uplynulé čtyři roky jsme společnými silami město řídili dobře, a tak vím, že je mezi nimi celá řada velice schopných lidí a byla by velká škoda, kdyby ztratili možnost pracovat pro město a jeho další rozvoj. Pevně věřím, že se aktivně zapojí do práce komisí a výborů. Ode mne v nominacích budou mít plnou podporu,“ reaguje na povolební vyjednání lídr Živého města Josef Kozel.

Lídr kandidátky KDU-ČSL Tomáš Plavec doplňuje: „Pro nás byly rozhodující výsledky voleb. Rozhodně jsme nechtěli vítězi upřít právo na post starosty, i když i takové nabídky jsme dostali. S hnutím Živé město nemáme žádné zásadní rozdíly v programových cílech, a proto se vytvoření této koalice nám jevilo jako logické s tím, že respektuje vůli voličů a je ku prospěchu města a jeho občanů.“

Obě uskupení nyní do ustavujícího zastupitelstva věnují čas přípravě programového prohlášení a priorit pro nadcházející období. Zároveň coby koaliční partneři vyzvali Heřmany a Patrioty k nominacím do předsednických postů kontrolních orgánů města, tedy Finančního a Kontrolního výboru. Ve volbách neúspěšné uskupení heřmanoměsteckých Pirátů i přes volební výsledek projevilo zájem o zapojení do komisí a výborů města. Rovněž s touto spoluprací nová koalice počítá.  (tz)