Nádrž s protrženou hrází byla porostlá náletovými dřevinami a nyní prošla velkou proměnou. Její obnova trvala přesně rok a nyní už ji kolemjdoucí mohou obdivovat.

„Zpomalením odtoku vody a její akumulací při přívalových srážkách se v místě zlepšují hydrologické podmínky,“ řekl Zbyněk Morkus, vedoucí správy lesních toků pro oblast povodí Labe.

Práce vodohospodáři loni na jaře plánovaně přerušili kvůli zachování životních podmínek užovky obojkové, která se v této lokalitě vyskytuje. „V květnu se užovka páří a poté naklade kožovitá vejce do štěrbin, pod kameny a do tlejících zbytků rostlin, kde se vylíhne nová populace,“ upřesnil Morkus.

Mostu u chrudimského Tesca
Pardubice a Chrudim čeká dopravní peklo. Blíží se uzavírky dvou hlavních průtahů

Obnova staré nádrže spočívala nejprve v odtěžení letitého sedimentu. Bylo potřeba instalovat vypouštěcí šachtu a betonové potrubí. Vodohospodáři odstranili původní torzo hráze a vybudovali novou zemní hráz včetně opevnění novým i původním kamenem. Nový bezpečnostní přeliv tvoří dva betonové pásy pokryté žulovou dlažbou a kamenem.

Nádrž a lesní tůně budou zadržovat vodu v krajině.Nádrž a lesní tůně budou zadržovat vodu v krajině.Zdroj: Lesy ČR

"My jsme výsledkem obnovy nadšeni, vznikla nám tu nová turistická atrakce, na kterou se chodí dívat místní lidé i návštěvníci obce. Je to teď velice atraktivní místo pro chodce i pro cyklisty, Lesy ČR odvedly precizní práci," řekla Deníku starostka Běstviny Marie Brožková.

Na 0,17 hektaru nádrž nyní pojme bezmála 1 500 metrů krychlových vody. Zadržuje ji i sedm nových tůní, vyhloubených biotopů pro mokřadní druhy rostlin a živočichů na 540 metrech čtverečních. Projekt spolufinancoval Pardubický kraj.

Mohlo by vás zaujmout: Dálnice mezi Vysokým Mýtem a Litomyšlí se začne stavět v druhém dubnovém týdnu

Zdroj: ŘSD