VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historický milník: po padesáti letech končí analogové vysílání z Krásného

Krásné – Vysílač byl uveden do provozu 1. května roku 1959. Od té doby se mnoho změnilo. Pamětníci si jistě vzpomenou na původní věž.

21.6.2011 2
SDÍLEJ:

Vysílač KrásnéFoto: Radek Latislav

Čtyři čtverečky na obrazovce? Budete brzo bez televize. Tak by se dal zjednodušeně označit historický milník v televizním vysílání nejen na Chrudimsku. Diváci na konci června přijdou o analogový příjem českých televizních stanic.

„Ve čtvrtek 30. června 2011 v pozdních večerních hodinách Česká televize ukončí analogové zemské vysílání ČT1 z vysílačů velkého výkonu, včetně vysílače Hradec Králové – Krásné v oblasti Trutnov,“ upozorňuje diváky za Českou televizi mluvčí televize, Štěpán Janda. 182 metrů vysoký vysílač neskončí jen s analogovým programem ČT1, stejně tak odejde do věčných lovišť komerční Nova a Prima. Analogová ČT2 skončila již na podzim minulého roku.

Digitálně již od minulého roku

Vysílač Krásné je plně digitalizován od jara minulého roku a diváci tak nemusí mít obavu z toho, že o televizní vysílání přijdou. Jen je třeba být náležitě připraven. „Zjednodušeně řečeno potřebují diváci k příjmu DVB-T signálu televizní přijímač schopný tento signál přijmout nebo případně samostatné přijímací zařízení (set-top-box) připojený ke stávajícímu přijímači. Naladění signálu je potřeba provést dle manuálu k danému přístroji, nejjednodušším způsobem je spuštění automatického ladění,“ informuje diváky o nezbytných změnách technický ředitel televize Prima Patrik Slavík. Neopomenout nelze ani kvalitní anténu.

Vysílač Krásné začal vysílat televizní vlny 1. května 1959. Od té doby se mnoho změnilo. Pamětníci jistě pamatují původní 113 metrů vysokou věž, z které se vysílalo do 70. let minulého století.

Proč se „analog“ vůbec vypíná? „Proces digitalizace České republiky, včetně vypínání analogového signálu, je stanoven v Technickém plánu přechodu schválený Vládou ČR, který určuje podmínky a harmonogram přechodu z analogového na digitální televizní vysílání,“ doplňuje pozadí celé akce Kamil Chalupa z Českých Radiokomunikací. Analogové vysílání se ukončuje stejně tak v ostatních státech EU.

Ukončení analogového vysílání se dotkne i jednotlivých dokrývačů na Chrudimsku. Česká televize vypne kromě Krásného dokrývače v Hlinsku, Práchovicích a Bojanově. Televize Prima vypne jediný dokrývač, ten v Hlinsku. Stejně tak se vypnutí na Krásném nevyhne ani televizi Nova.

Přechod avizují

Jak nám sděluje Štěpán Janda z České televize, na vypnutí jsou diváci upozorněni od 3. června. „Jejich vysílání bude od 23. týdne označené známým piktogramem v podobě čtyř čtverečků vpravo dole na obrazovce a průběžně se objevující textovou lištou s informacemi o nezbytném přechodu na digitální příjem. Po skončení vlastního vysílání ČT1 pak divákům zůstane na obrazovkách ještě následující den 1. 7. 2011 výrazné textové upozornění.“ Podobnou strategii zvolila i televize Prima. „Do signálu šířeného prostřednictvím vysílačů Krásné a návazných převáděčů bude měsíc před ukončením provozu v pravidelných intervalech vkládán běžící text upozorňující diváky na termín vypnutí,“ doplňuje Patrik Slavík.

Pokud by chtěli diváci zůstat analogu „věrni“ přetočením antény na jiný vysílač, příliš si nepomohou. Konec analogového vysílání ve stejný den plánují vysílače Černá hora, Ještěd, Litický Chlum či Kojál.

Najdou se i opozdilci

A jsou diváci na přechod od analogu k digitálu připraveni? Podle Pavla Říhy z firmy ELPA, zabývající se instalací antén byla pro diváky rozšířená televizní nabídka dostatečnou motivací. „Vzhledem k dlouhému souběhu analogu s digitálem se lidé na digitální vysílání připravovali průběžně, i když se našli i tací, kteří to nechali na poslední chvíli. Nejsložitější byly montáže v zimních měsících, kdy se na nás obracelo dost lidí,“ dodává Říha. V nabídce je z Krásného až 9 programů a do budoucna se patrně dočkáme dalších.

Od 1. července již tedy jen digitálně. Na dalších 50 let? To se nechme překvapit.

Radek Latislav

21.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Bára Štěrbová (3 kg a 49 cm) je po šestileté Elišce druhou dcerkou v rodině Aleny a Petra Štěrbových z Ochozi.
16

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 21. října

Jan Mazuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Volby na Chrudimsku vyhrálo s přehledem ANO, druzí jsou Piráti, třetí ODS

Chrudimsko – K volebním urnám přišlo během parlamentních voleb odevzdat svůj hlas 62,94 procent voličů, to je zhruba o dva procentní body nad celorepublikovým průměrem. Z 53 092 odevzdaných obálek jich nebylo platných pouze 339.

Pouze ve třech obcích na Chrudimsku nezvítězilo ANO

Chrudimsko - Na Chrudimsku leží 108 obcí. Jen ve třech z nich nezvítězilo hnutí ANO. Na dalších místech se už politická uskupení střídají ve velmi divokém víru zářícím všemi barvami.

AKTUALIZUJEME

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO 4 mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká Jiří Kajínek. Vsadil na svého kamaráda

Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení