„Zažít podobný pocit, jaký měl první český aviatik, pardubický rodák Jan Kašpar, to se nepoštěstí každému,“ liboval si Petr Mára, pilot, který v pátek na pardubickém letišti dvakrát přesně po sto letech zopakoval památný let svého slavného předchůdce na ultralehkém letounu Blériot XI.

Připomínka historicky prvního motorového letu nad naším územím se vydařila.

Počasí skoro ideální

„Počasí bylo pro let téměř ideální, i když poněkud chladnější. Proto jsem si musel obléct pořádnou bundu a nikoliv jen rolák, v kterém tehdy Jan Kašpar letěl,“ smál se dobově oblečený pilot.

„Jsem rád, že stroj neselhal. Naopak, fungoval velmi pěkně,“ pochvaloval si Petr Mára, který stejně jako Jan Kašpar startoval proti větru.

„Nebylo to z trávy, jako před sto lety, ale z ranveje,“ upřesnil pilot, který vzlétl do výšky přibližně deset metrů, stejně jako před sto lety průkopník české aviatiky Jan Kašpar.

„Pilot se před startem trochu bát musí. Pokud by tomu tak nebylo, mohlo by se pak něco nepříjemného stát,“ prozradil pilot, který běžně létá s ultralehkými letadly. „I tento Blériot musí vyhovovat dnešním předpisům, takže by na něm nemělo nic selhat. Přestože jde o dřevěný stroj, tak je bezpečný,“ řekl Mára.

Rozdíl? Jiný motor

„Letadlo bylo vyrobeno s maximální snahou zachovat originální provedení. Nejzásadnější změnou je jiný motor. Ten je už moderní, ale vzhledově se podobá tomu, který mělo Kašparovo letadlo,“ pravil pilot, jenž by rád s tímto strojem překonal po vzoru Jana Kašpara také vzdálenost mezi Pardubicemi a Prahou.

Oslavy 100 let české aviatiky začaly

Na pardubickém letišti v pátek začaly oslavy 100 let od prvního vzletu průkopníka české aviatiky, pardubického rodáka Jana Kašpara. Připomínkou historicky prvního motorového letu nad naším územím byl slavnostní vzlet letounu Blériot XI., který i díky takřka optimálnímu počasí a pilotovi Petru Márovi dopadl skvěle. Páteční slavnosti se zúčastnila také pravnučka Jana Kašpara Eva Perrová: „Nevím, zda bych si do tohoto letadla sedla. Přece jen nejsem zas až takový nadšenec, jako byl Jan Kašpar, který byl naprosto úžasný, neuvěřitelně schopný a zcela výjimečný člověk pro všechny Čechy a Pardubáky. Takových lidí není moc,“ dodala Kašparova pravnučka. Oslavy sta let české aviatiky včerejší akcí nekončí. Vyvrcholí o víkendu 5. a 6. června sérií unikátních leteckých vystoupení na letišti v Pardubicích.