V dlouhém úseku řeky v Chrudimi od mostu vedle Komerční banky až ke Střeleckému parku leželo ve čtvrtek večer větší množství uhynulých ryb. Na místo přijeli zástupci odboru životního prostředí, městské policie a Českého rybářského svazu, aby se havárií dále zabývali.

„Spekuluje se o tom, že déšť vypláchl odlehčovací komory kanalizace. Úhyn také mohl způsobit požár u čajovny, ke kterému došlo před několika dny. Zatím nevíme, čím je vše způsobeno,“ podotýká vedoucí odboru životního prostředí Ivo Rychnovský. Příčiny neštěstí bude velice obtížné řešit.

„Strážníci se pokusili a ještě se pokusí zjistit, odkud do řeky něco přiteklo,“ řekl vrchní strážník městské policie Josef Kudrnka. Jeho útvar ale nemá v kompetencích řešení podobných událostí. „Věc je otevřená a předaná odboru životního prostředí, který ji bude dále řešit,“ dodal Kudrnka.

Chrudimku spravuje Český rybářský svaz. Na něm také bude vyčištění řeky a následné vyčíslení finančních škod. „Zatím je předběžné říkat nějakou konečnou částku,“ řekl Miroslav Smysl z Českého rybářského svazu. V řece je více druhů ryb. „Zrovna zde jsou značně vzrostlé ostroretky. Je to nepříjemná škoda,“ sdělil s lítostí Miroslav Smysl.

Podobnou situaci Chrudim nepamatuje. V okolí se pouze před třemi lety potýkal s problémy Horecký rybník u Chrasti, kde došlo k bakteriálnímu onemocnění ryb. Tehdy uhynuly tisíce kaprů.


Josef Káles