Svitavská interna se dostala do velkých problémů. „Situaci teď trochu komplikuje prázdninový provoz, což znamená, že nemocnice snižuje z důvodu letních dovolených objem plánované péče,“ uvedla mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Letošní rok je specifický i tím, že si zdravotníci vybírají dlouho odkládanou dovolenou. Kvůli covidu si ji nemohli vzít na podzim, ani v zimě nebo na jaře.

Odchod několika lékařů je ještě větší zátěží. „Nedokážeme zajistit čtyřiadvacetihodinový prázdninový provoz příjmové ambulance interního oddělení a v době od 15.30 do 7 hodin ve všední dny a po celý víkend jsme ji o prázdninách museli uzavřít. K tomuto kroku jsme už museli přistoupit jednou v květnu a červnu,“ dodala Semrádová. Hospitalizovaných pacientů se ale změny netýkají a péče o ně je zajištěna v celém rozsahu.

Podobné problémy řešila také nemocnice v Chrudimi. 
I tam se podle Semrádové potíže týkaly interního oddělení. „Zvláště v malých okresních nemocnicích, které neměly infekční oddělení, čelily interny vysokému náporu covidových pacientů. Zdravotníci z těchto exponovaných oborů jsou vyčerpaní a řada z nich zvolila odchod do ambulantního sektoru,“ podotkla Semrádová. 

Nejhorší období je ale podle mluvčí krajských nemocnic už pryč a v současné době by se měla situace postupně stabilizovat.

Problémy na svitavské interně vyšly najevo letos na jaře. „Oddělení se personálně zhroutilo, chybí také sestry a zřejmě to bude zase na úkor Litomyšle,“ podotkl Václav V., který tehdy o problémech v nemocnici informoval Deník.

Vedení krajských nemocnic potvrdilo, že personální problémy na odděleních řeší. Svitavská nemocnice stále hledá nové lékaře a zdravotní sestry. Prozatím ale musí spoléhat na výpomoc okolních nemocnic.

„S péčí o pacienty na Svitavsku už od května vypomáhají zdravotníci z Orlickoústecké nemocnice. Zařízení si za normálních okolností vzájemně vypomáhají, jenže kvůli prázdninovému provozu a dovoleným jsou jejich personální možnosti omezené,“ vysvětlila mluvčí.