Na film začínající v 17.30 hodin se začínají lidé trousit neobvykle již po páté hodině. „Vypadá to jako by se lidé přišli s kinem rozloučit,“ špitne v hloučku své rodiny Petr Kozel s jedenáctiletou praxí promítače.

Rada města se na počátku tohoto roku rozhodla´kino uzavřít na konci února. „Polovina představení za minulý rok se neuskutečnila z důvodu, že nepřišli diváci. Dlouho jsme o tom na Radě diskutovali s tím, že na uzavření existovaly dva pohledy. Nakonec jsme přistoupili k rozhodnutí o uzavření kina, kde ušetřené finanční prostředky za nájem a služby s tím spojenými chceme vložit do nové pracovní pozice v multifunkčním centru, kde začne nový pracovník zodpovědně připravovat kulturní program již v předstihu. Tento postup se nám osvědčil i u domu s pečovatelskou službou,“ vysvětluje důvody konce kina starostka města Magda Křivanová.

Pro to malé množství návštěvníků je to špatná zpráva. Promítání filmů bude bez náhrady až do otevření kinosálu nového. „Ten krok se mi zdá špatně načasovaný. Do konce roku má vyrůst nové multifunkční centrum a těch několik měsíců mohlo staré kino dožít,“ říká k 90. narozeninám panoramatického kina Miloslav Zavřel, promítač s 20-letou praxí. Opravdu, datum 16. února 1921 dominuje na štítku v horním patře kina, kde se nachází zázemí promítače.
„Se zálibou jsem po večerech v kině promítal od roku 1985. Tragikomedií uzavření kina je oslava 90-ti let založení kina. Propad diváků, který se dále prohluboval, nastal ze dne na den v roce 1994 po začátku vysílání TV Nova. Denně chodilo zhruba 70 diváků. Zapomnělo se na dětské pořady, na které se děti nejvíc těšily. Pro mě z nepochopitelných důvodů skončilo sobotní vysílání pohádek, u kterých byly nejhezčí ty zářivě spokojené oči dětí,“ vzpomíná na své začátky Miloslav Zavřel.

Z hlediska vybavení na tom nebylo kino zle. „Máme jedno z největších promítacích pláten v republice a obrazová kvalita promítacích strojů je na vysoké úrovni i z dnešního pohledu. Zvuk ovšem hodně zaostává,“ doplňuje před založením filmu do promítacího stroje Petr Kozel. Mezitím se další diváci seskupují před kinosálem, kde jedna u uvaděček trhá jedny z posledních lístků. „To víte, je to škoda. Bude nám ten zaběhlý způsob práce chybět. Nečekali jsme, že skončíme tak rychle. Počítali jsme s plynulou návazností na nové kino…“ V tu chvíli hlouček postarších diváků žádá jednu z uvaděček, zda jim lístky nechá neporušené jako památku s jindy povinným odtržením.

V promítací kabině na člověka dýchne nostalgie. V útulné malé místnosti jsou snad všechny plakáty filmů, které něco znamenají. Jmenujme např. Lid vs. Larry Flynt od Miloše Formana, strhující King Kong nebo stále půvabná Emanuella.

„V kině je instalovaná unikátní 16mm promítačka, která má polokruhovou dráhu na promítání historických filmů a dokumentů. Dodnes by měla být funkční,“ doplňuje Zavřel.

Technika jde neuvěřitelně kupředu a nové kino s již 35mm filmem nepočítá. Na 3D projekci se však nezapomnělo. „Nové kino bude v takzvaném přednáškovém sále, které bude standardně jako kinosál promítat několikrát v týdnu. Výjimkou bude období plesů, kde bude celý sál vyklizen. Plně digitalizované Kino bude připravené na 3D projekci a tak doufám, že zvlášť pro mladší generaci to bude podnět, aby do kina začali znovu chodit,“ doplňuje na závěr starostka.

Radní svými kroky jistě vědí, co dělají. Doufejme, že „kulturní“ pauza se neprojeví v ještě větším zapomnění a ústupu diváků. Na otevření kina nového se těšme, na sestavení lákavého programu je přece víc jak půlrok.

Radek Latislav