„K téhle zálibě mě přivedl tatínek, na houby chodím odmalička. A chodím na ně stále a neustále, člověk si prostě musí udělat čas,“ usmívá se jednačtyřicetiletý houbař.

„Teď jich skutečně tolik neroste, ale najít se houby dají. Mám výhodu, že mým rajónem je výše položené Hlinecko, kde je v lesích o něco víc vláhy,“ říká Laštůvka, který s sebou na všechny své lesní výpravy vždy bere i fotoaparát.

„V éře filmu to lezlo do peněz, ale co jsem se dal na digitál, vždycky si nejlepší kousky rád vyfotografuji,“ vysvětluje Laštůvka, který má letos od května do září na svém kontě již kolem devadesáti plných košíků. Všechny rozdal.

„Tak podívejte, co se teď dá na Hlinecku najít… Hlavně jsem se šel podívat na ukryté kotrče. Věděl jsem o osmi kouscích, jeden ale opravdu překvapil – vážil totiž 2,7 kilogramu! Ještě nikdy jsem takového 'megakotrče' nenašel. Celková váha tří sebraných hub byla pět kilo, ostatní kotrče jsem nechal na místě. Jinak tu rostou i křemenáče, hřiby a další druhy. Ale také syrovinky, které jsem si zvlášť oblíbil,“ doplňuje houbař, který také na 2. – 4. října připravuje do Hlinska houbařskou a kaktusářskou výstavu.