Na Chrudimce se od rána do večera plaví dva vory a vozí děti. Co chvíli se ozve ryk motorové pily nebo jemné údery palice do dláta při osekávání dřeva. Mezi stánky nabízející vše od jídla, pití, bižuterie až po ručně tkané látky proudí stovky návštěvníků.

Na malém pódiu byly během dne slavnostně předány certifikáty Kvalita z Hlinecka, které dostalo osm výrobců, čtyři zástupci stravovacích a ubytovacích zařízení, mezi nimiž nechyběl místní pivovar, výrobce medoviny, uzenin nebo chleba.

„Vytvořili jsme jsme první sadu letáčků, kde jsou všechny certifikované produkty a služby popsané i s kontakty. Také jsme dali všem zástupcům možnost se naživo potkat a domluvit se na možné spolupráci. Na podzim poté plánujeme druhý běh certifikačního řízení," říká Hana Mikšovská, projektová manažerka Místní akční skupiny Hlinecko, která certifikáty udílí.

Nálepku Kvalita z Hlinecka získal mimo jiné také tkadlec Josef Fidler, který vyrábí ručně tkané šály, dečky, prostírání nebo ubrusy. „Věnuji se tomu už asi dvacet let, ale nejprve to byl koníček. Teprve před pěti lety jsem se tomu začal věnovat naplno," říká Josef Fidler.

Zvláštní zvuk

Ve stínu stromů v samém srdci Betlému stojí vyhrazený koutek nazvaný prostě Vůně dřeva. Nachází se zde dílna výrobce tradičních dřevěných hraček Zdeňka Bukáčka, kde si zájemci mohou zakoupit dřevěný polotovar a poté si jej namalovat podle libosti. U dlouhého stolu bývá většinou plno a malují tu jak děti, tak dospělí.

Řezbář Vladimír Doubal tu přímo před zraky diváků dává dřevěné soše první tvary. Do práce je plně zabrán, tak nevnímá desítky diváků, kteří mu koukají pod ruce. „Kdykoliv se ozve tento zvuk," říká řezbář a udeří palicí do dláta „Tak lidé zpozorní. Není to totiž hluk, který by rádi vytěsnili, ale zvuk, že se něco vyrábí, a tak se přijdou podívat," vysvětluje Vladimír Doubal.

Na pódiu vznikla ze dřevěného špalku během necelých dvacet minut socha hada. Její autor Václav Vondra ji celou vyřezal za pomocí dvou motorových pil.

„Než jsem se to pořádně naučil, doma jsme se hodně ohřáli. Zkoušel jsem vyřezávat i dláty, ale nejsem tak trpělivý. S motorovou pilou mám za den hotovo," říká autor Václav Vondra.

Hotovou sochu bylo možné i vydražit a takto získané peníze poputují na koupi mechanického vozíku pro patnáctiletou Evu Staňkovou ze Srní, která bojuje s následky dětské mozkové obrny.

LUKÁŠ VANÍČEK