„Reagujeme na vývoj situace, na aktuální poptávku a požadavky občanů našeho města. Zájem je podle našeho názoru mimo jiné i důkazem toho, že díky generální rekonstrukci hřbitova tady vzniklo další skutečně důstojné pietní místo a je dobře, že jsme se jako město k této investici rozhodli. V dalším období nás pak čeká ještě oprava objektu márnice tak, aby byla renovace celého areálu hřbitova skutečně kompletní,“ vysvětlil starosta Hlinska Miroslav Krčil.
Uložení popela do kolumbária je mezi pozůstalými v poslední době preferováno. Velký zájem je třeba v Třemošnici, kde záměr výstavby tohoto pietního místa v areálu hřbitova vzešel z podnětu a přání veřejnosti. Stavba je kombinací betonu a broušené žuly, má marmoritovou omítku. Obsahuje třicet schránek, cena pronájmu činí 200 Kč ročně a minimální pronájem je na pět roků.
"Zájem je značný, a proto přistoupíme k výstavbě dalšího kolumbária se stejnou kapacitou. Letos vznikne projekt a realizaci plánujeme na příští rok," uvedl třemošnický starosta Miroslav Bubeník. Zajímavé je, že jsou některé schránky v kolumbáriu prázdné, protože si je lidé rezervují. Zaplatí dopředu pětiletý pronájem a mají tak jistotu, že jejich urna bude mít své místo jisté.
V Chrudimi překvapivě žádné kolumbárium nestojí, i když se o jeho stavbě hovořilo už před čtrnácti lety. Tehdejší ředitel Technických služeb Miroslav Skokan tehdy připomněl, že kapacita urnového háje se velmi rychle plní a kolumbárium by mohlo situaci vyřešit. Kdyby se postavilo u železniční trati, oddělilo by vizuálně i zvukově urnový háj od projíždějících vlaků,“ řekl Skokan.
Myšlenka ale zůstala jen ve fázi zpracování studie. Jak uvedl současný ředitel Technických služeb Chrudim Zdeněk Kolář, kapacita urnového háje je zatím dostačující. "Před pěti nebo šesti lety vznikla ve svahu nová místa, žádný problém s nedostatečnou kapacitou tudíž není," poznamenal.
S pohřbíváním Chrudim obtíže nemá, ale lidé už dlouho poukazují na neutěšený stav rozlučkové pohřební síně. O tom, že objekt nevyhovuje , hovořil například již v roce 2008 někdejší starosta města a současný zastupitel Jan Čechlovský. „Budova smuteční síně je dožilá a dělá městu ostudu. Rekonstrukce je nutná," řekl tehdy. Uskutečněná anketa následně ukázala, že lidem nejvíc vadí malá čekárna pro hosty obřadu. Stěžovali si i na krkolomný příjezd k objektu nebo na parkovou úpravu zeleně v jeho okolí.
Ani po třinácti letech se situace nezměnila. Nyní je na vině koronavirus, který obrazně řečeno seškrtal některé plánované investice. "Rekonstrukci smuteční síně jsme plánovali na tento nebo příští rok. Bohužel kvůli nedostatku peněz to musíme odložit," konstatoval chrudimský starosta František Pilný.