Vše začalo pozitivním nálezem u jednoho klienta. „Průběh událostí byl velmi rychlý, domov se během tří dnů dostal do personální nouze. Stravovací provoz byl oslaben jinou cestou covidu, testováním zůstali na pracovišti dva kmenoví zaměstnanci,“ uvedla ředitelka hlineckého domova seniorů Miroslava Kábelová.

V pátek situace dospěla k padesáti pozitivně testovaným zaměstnancům Drachtinky a devatenácti klientům. V sobotu se všichni senioři podrobili plošnému testování, jehož výsledky budou známy zřejmě v pondělí.

Ilustrační foto
Covidu je v kraji nejvíce na Chrudimsku

Situace je o to horší, že klienty tohoto hlineckého zařízení jsou staří lidé trpící demencí. Zapomínají, kde jsou, bývají zmatení. I v této těžké době se personál domova snaží klienty potěšit, uklidnit, ukázat jim obrázek, věc, květinu, aby se jejich psychika zklidnila a oni měli chuť k jídlu, která se jim kvůli neklidu ztrácí.

Domov je neustále v kontaktu s rodinami, informuje o stavu jejich blízkých. Ke kontaktu používá i videohovory.

Drachtince se dostává velké podpory od dobrovolníků, studentů, místních podnikatelů a dalších lidí ochotných pomoci. „Paní doktorka dochází do domova dvakrát denně a i jindy podle potřeby. Kontroluje stav pozitivně testovaných klientů a zároveň zdravotní stav klientů s příznaky onemocnění. Lékařka spolupracuje a instruuje tým zdravotních sester a je v kontaktu s krajskou hygienickou stanicí. Děkujeme,“ informovala ředitelka Kábelová.

Ilustrační foto
Covid-19 napadl Domov seniorů Drachtinka v Hlinsku

Nákaza se šíří Pardubickým krajem stejně rychle jako ve zbytku republiky, denně zde nyní přibývá mezi 400 a 800 nakaženými. Aktuálně je podle hygieniků v kraji nemocných 5127 lidí, ve všech okresech zhruba stejně. S covidem zemřelo v kraji již 56 lidí. Větší problém než lůžkové kapacity je nyní chybějící personál. Nemocnice i ústavy proto shánějí desítky dobrovolníků.